NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Není žádná filosofie pití, je jedině technika pití

Jerzy Pilch: U strážnýho anděla

(Fra, Praha 2007; přeložila Barbora Gregorová)

 

Jerzy Pilch (1952) je v současnosti jedním z nejpopulárnějších polských spisovatelů. Je autorem mnoha povídkových souborů, k jeho popularitě jistě přispívá i pravidelná fejetonistická tvorba, donedávna především na stránkách týdeníku Polityka, dnes v Dzienniku. Svérázně satirickými fejetony se ostatně proslavil už v 80. letech v rámci spolupráce s krakovským časopisem Na Głos. Pilchova povídková tvorba občas polským čtenářům připomíná našeho Hrabala, především díky jemnému smyslu pro vtip, díky vypravěčskému stylu blízkému tradičním "gawędám", díky umění vykreslit drobné a zároveň rázné anekdotické příběhy, v jejichž podloží je však pevně ukotvena zvláštní nostalgie. Pilchův jazyk je mnohdy syrový, nevyznívá nijak optimisticky - a před sklouznutím v temnou ukázku sebelítosti ho (jako např. právě v souboru U strážnýho anděla) zachraňuje právě humor, spíše hospodský než intelektuální, ale vzhledem k voleným tématům i žánrům zručně ukočírovaný.

 

Za knihu Pod mocnym aniołem (U strážnýho anděla), která stále má mnohé z výše zmíněných "pilchovských" rysů - čili v kontextu autorovy tvorby nijak zvlášť nepřekvapí, získal Pilch v roce 2001 literární cenu Nike, ještě několikrát na ni byl nominován, naposledy letos díky povídkovému souboru Moje pierwsze samobójstwo. Hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem povídek U strážnýho anděla je spisovatel, ale i (nebo především?) notorický alkoholik. Každé opuštění protialkoholní léčebny znamená krátký oddech, několik dní či týdnů bez skleničky, a pak propad zpět ke starým známým démonům. Přesně v duchu hesla "Není žádná filosofie pití, je jedině technika pití". Zachránit ho může jedině láska, svérázně pojatým happyendem tu Pilch utíká z tenat klasických literárních pijáckých šablon. Životní dráhu mu přitom zkříží několik rázovitých figurek (odlehčujících tíživému tématu), které Pilch vykresluje obvykle jen v několika tazích, neboť středobodem jeho próz je alkoholikovo Já. Právě v jeho hlavě se roztáčí poněkud chaotická spirála letmých setkání, neúspěšných návratů, humorných historek, pseudo-filozofických úvah, paralel mezi pitím a psaním i hořké alkoholické reality:

 

"Do nekonečna odkládaný nápad opravit starou pračku, nebo koupit novou, zmizel sám od sebe, lépe řečeno - ne v souvislosti s mými slabostmi. V životě jsem propil horu peněz, za vodku jsem dal jmění, ale ostudná historka s propitím částky určené na opravu pračky se mi nestala nikdy. Přiznávám se ne s pýchou v srdci, leč s hanbou. To, že jsem nepropil částku určenou na opravu pračky, souvisí s tím, že jsem si nikdy žádnou částku na opravu pračky nevydělil. Než jsem si stačil vydělit nějakou konkrétní částku na opravu pračky, už předem jsem ji propil společně s jinými, na nic ještě nevydělenými částkami. Propíjel jsem peníze, ještě než jsem stačil vydělit si je na něco jiného, mohu tedy říci, zdánlivě sám sobě si protiřečit (ale pouze zdánlivě, protože tam byl malý a tady je velký kvantifikátor), říci tedy mohu, že tak jest, propil jsem peníze na opravu pračky, propil jsem peníze na řadu oprav, propil jsem peníze na všechny eventuální opravy, co říkám? Opravy? Propil jsem peníze na koupi nové pračky, propil jsem řadu nových praček, propil jsem tisíc nových praček, propil jsem milion nových automatických praček, propil jsem miliardu praček nejnovější generace, propil jsem všechny pračky světa."

 

Porota Nike 2001 o knize Pod mocnym aniołem: "Powieść Pilcha wpisuje się w narodową spirytiadę, polską literaturę o piciu. Pilch po mistrzowsku gra z tradycją powieści pijackiej, dowodząc jak autokreacja alkoholika bliska jest opowiadaniu siebie przez pisarza. W ten sposób powieść Pilcha staje się aktem wiary w literaturę. Wspaniały styl deliryczno-barokowy oddaje doświadczenie uzależnienia, wykluczenia, samotności i pokonywania jej przez miłość."

 

Ukázky z knihy U strážnýho anděla na serveru iLiteratura: 1, 2

 

Michala Benešová

10. 12. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147119 návštěv, dnes zatím 513 (3 online).