NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Současná polská próza: Jeden Myśliwski jaro nedělá?

Týdeník Newsweek Polska přinesl ve svém svátečním dvojčísle zajímavou úvahu Leszka Bugajského o současné polské próze (Prawiek a inne podróbki). Bugajski v ní nastoluje možná poněkud provokativní tezi - polská próza dnes existuje spíše jen "na oko", všichni o ní hovoří, čtou ji, analyzují, ale ona sama je spíše jakousi prózou "na niby". Pokud něco z polské literární tvorby rezonuje ve světě, pak poezie (Szymborska, Miłosz, Różewicz), případně drama (i Gombrowicze prý v zahraničí vnímají především jako dramatika). Sláva literárních hvězd 90. let (Tokarczuk, Chwina, Huelleho) upadá, podobný úděl marné snahy překonat svůj prvotní literární úspěch čeká podle Bugajského i vycházející hvězdičky typu Doroty Masłowské nebo Wojciecha Kuczoka. Za to vše může nedostatek odvahy a nových nápadů, neochota riskovat. Pravěk a jiné časy Olgy Tokarczuk je přeci pouhý "rachitický padělek" Márquezových Sto roků samoty... Polští autoři zkrátka jen sahají po cizích nápadech, neboť vlastní nemají.

 

S blížícím se koncem roku a literárním bilancováním je možná dobré zmínit i podobné, byť k polemice přímo vyzývající pohledy. Polská literatura čeká na další velkou prozaickou událost, kterou byl svého času např. Davídek Weiser Pawła Huelleho nebo již zmíněný Pravěk a jiné časy Olgy Tokarczuk. To je zřejmě pravda. Zdá se, že přes slibné texty, které si každoročně vyslouží pozornost mnoha překladatelů, tvorba nejmladší generace některé polské kritiky příliš nepřesvědčuje. Takovým doporučujeme návštěvu v českých luzích a hájích. České čtenáře totiž mnohdy polská próza zaujme, někdy zřetelně více než ta česká. Ostatně číst např. Hájíčkovy Fotbalové deníky vedle Witkowského Chlípnic lze jen těžko. První zmíněnou knihu pak nedočtete... O tom, že máme Poláky rádi, svědčí i úspěch českého vydání Gottlandu Mariusze Szczygła, pozornost si vysloužila i kniha Olgy Tokarczuk Poslední příběhy. K oběma titulům se ve svém vánočním dvojčísle vrátily i Literární noviny, obě recenze si můžete přečíst také v našem Zápisníku. Dle slov Leszka Bugajského "jeden Myśliwski jaro nedělá", ale na druhé straně, nejen Myśliwským živ je člověk. Ani někteří z těch ostatních si nezaslouží šmahem plagiátově odsoudit. K Chlípnicím Michała Witkowského se vrátíme v příšítích dnech.

 

Newsweek Polska (pro zobrazení plného znění Bugajského textu je třeba se zaregistrovat, registrace na stránkách Newsweeku je ovšem bezplatná)

Literární noviny

Petro umřel! - recenze Posledních příběhů Olgy Tokarczuk

Pohled ze sousedství - recenze Gottlandu Mariusze Szczygła

 

Michala Benešová

29. 12. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147178 návštěv, dnes zatím 572 (3 online).