NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Nad rokem 2007

S koncem roku polské deníky a týdeníky bilancují. Většina z nich došla k názoru, že rok 2007 nic závratného nepřinesl, v horším případě za moc nestál. Nezbývá než troufale doufat, že co se nestalo v roce loňském, spadne z nebe v tom novém. Politické spory ponechme stranou, tam už snad hůře nebude, ale ani kulturní pole – jak se zdá – nebylo tak úrodné, jak by si mnozí přáli.

 

Zatímco většina novinářů se koncem roku zamýšlí nad tím, které události mediálním světem nejvíce otřásly, Dziennik šel na věc z druhého konce a věnoval jednu ze svých reportáží nejpodstatnějším událostem roku 2007, které médiím naopak unikly. Několik politiků, vědců i žurnalistů bylo požádáno o jednu takovou zapomenutou podstatnost. Výsledek je vcelku čtivý. Zatímco např. Jacek Saryusz-Wolski, místopředseda Evropského parlamentu, se pozastavoval nad ignorancí Evropanů i Američanů přijmout (a nedej bože hlouběji reflektovat) fakt, že podceňovaná Afrika nás v oblasti strategických surovin začíná nebezpečně dohánět, a publicista televize TVN Grzegorz Miecugow upozornil na definitivní nenápadné (a nepřipomínané) zhroucení jednoho PRL-ovského mýtu – mýtu amerického dolaru, bývalý polský premiér Leszek Miller litoval nejen toho, že domácí média si příliš nepovšimla štětínského finále jachtařského závodu The Tall Ships` Races, ale především toho, že sám nemohl do Štětína přijet. Ostatně, souhlasí s Balzakem pokud jde o tři nejdůležitější ideály krásy: „piękna kobieta w tańcu, rumak na wolności i żaglowiec pod pełnymi żaglami”. Co dodat?

 

Před pár dny jsme na našich stránkách psali o kritice současné polské prózy z pera publicisty Leszka Bugajského (Newsweek Polska 51–52/2007). I v Dzienniku dospěli k názoru, že mladí „módní” tvůrci letos žádnou příliš velkou díru do polského literárního světa neudělali. Do aktuálních sporů, zda spíše uhlazenější Olga Tokarczuk nebo zcela neuhlazení Masłowska s Witkowským, spadly shůry literárních dějin Deníky Jarosława Iwaszkiewicze (1. díl – Deníky 1911–1955). Ještě že jsme během roku přišli o Romana Giertycha, protože tyto deníky by se mu jako školní četba nejspíš také příliš nelíbily. Z polských autorů kritiky zaujali ještě Jarosław Marek Rymkiewicz, korespondence Sławomira Mrożka nebo Bieguni Olgy Tokarczuk. Bůh suď, kdo pro Dziennik knihy posuzoval. Pro příští rok by se místo ankety o mediálně neviditelnou událost roku mohla hodit soutěž o neviditelné, zato rozhodně věrohodné a autoritativní kritiky.

 

Co se však týče prodejnosti, převálcovali všechny výše zmíněné autoři zcela jiného ražení. Nebyli bychom v Polsku, kdyby přední místa pomyslného žebříčku neobsadili píšící duchovní. Podle týdeníku Polityka se v uplynulém roce nejlépe prodávaly vzpomínky kardinála Stanisława Dziwisze nazvané Świadectwo. Těžko říct, zda se o vysokou prodejnost zasloužila více slabost Poláků pro bývalého osobního sekretáře papeže Jana Pavla II., nebo spíše masová reklamní kampaň. 850 tisíc prodaných výtisků každopádně budí respekt. Taková čísla nemohla dohnat ani slavná dvojice Goscinny – Sempé a jejich Nové Mikulášovy příhody, ani 1001 recept polské kuchyně nakladatelství Publicat (každý po 170 tis. exemplářů). Na paty jim ještě navíc šlapala pestrá trojice: kněz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, papež Benedikt XVI. a únavný Paulo Coelho.

 

Gazeta Wyborcza je vždy o krok napřed. Napadlo ji neohlížet se příliš zpět, ale naopak vzhlížet k lepším kulturním zítřkům (ostatně i preference takto položené otázky o lecčems vypovídá). Přání i naděje do nového roku 2008 jí prozradilo několik známých publicistů a kritiků. Teatroložka Joanna Derkaczew si v divadelním roce 2008 přeje méně kalkulací s lehce stravitelným repertoárem a méně hloupých úředníků, filmový kritik Tadeusz Sobolewski méně komerční kalkulace v prostředí nově vznikajících filmů, literární recenzent GW Łukasz Grzymisławski by si zase přál, aby nikoli publicisté a – v horším případě – politici rozdmýchávali celospolečenskou debatu nad aktuálními problémy, ale raději provokativní spisovatelé a jejich texty, hudební publicista Robert Sankowski chce polské písničky, které konečně budou mít text (protože písně Kaczmarského nelze předělávat věčně)... Zdá se, že novoroční téma je dosti jednostrunné. A všichni čekají na nové mladé (a nadějné) polské architekty, režiséry, spisovatele, na novou hereckou hvězdu srovnatelnou s Olbrychským či Lindou, která bude dělat i něco jiného než tančit na ledě. Doufají, že Polsko se konečně trochu víc otevře světu, že by mohlo být ve světě slyšet i díky něčemu jinému než bratrům Kaczyńským (či politice obecně). Všichni mají tušení, že se nezmění mnoho, ale „pomarzyć można“. Třeba se někdo konečně zamyslí nad tím, proč tolik povzdechů. Vcelku přijatelné přání do Nového roku.

 

Najważniejsze wydarzenia 2007 roku, których zabrakło w mediach (Dziennik, 29. prosince 2007)

Ranking najlepszych książek 2007 roku (Dziennik, 27. prosince 2007)

Kuba Frołow: Bestsellery 2007 (Polityka, 27. prosince 2007)

Jaki będzie rok 2008 w kulturze? (Gazeta Wyborcza, 28. prosince 2007)

  

Michala Benešová

31. 12. 2007

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146031 návštěv, dnes zatím 480 (4 online).