NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polský film v České televizi!

Ve středu 9. ledna od 20.30 na ČT 2 se milovníkům polské kinematografie nabízí příležitost zhlédnout film Jana Jakuba Kolského – Pornografie. Jedná se o velmi dobré zpracování stejnojmenného románu Witolda Gombrowicze (do češtiny přeložila Helena Stachová, vydalo nakladatelství Torst v roce 1997). Film dostal desítky cen na festivalech mj. v Gdyni nebo Tarnowě a je nositelem deseti sošek Orla, který odpovídá našim Lvům.

 

„Okupované Polsko, rok 1943. Démonicky režisér Fryderyk a cynický spisovatel Witold se z Varšavy vydávají na velkostatek Hipolita, Witoldova známého. V klidné venkovské atmosféře, kde by se dalo téměř zapomenout na probíhající válku, začínají tito muži hrát tajemnou, pochybnou hru: manipulují s dvojici pobývajících na statku mladých lidi a opájejí se pozorováním jejich reakcí. Nikdo však není schopen zcela kontrolovat běh událostí. Tím spíše, že se do jejich „hry“ vmísí válka...“ (ze stran Polského institutu)

 

„Jest to kino mistrzowskie, poczynając od doskonałych kreacji wszystkich aktorów, poprzez subtelny sposób narracji filmowej, a na zachwycających zdjęciach kończąc.“ (Roderick Conway Morris, International Herald Tribune)

 

„Najwyższy poziom polskiej sztuki aktorskiej... Wszyscy aktorzy prezentują równie doskonałe kreacje, a reżyserię cechuje nie tylko wrażliwość, ale głębokie wczucie się w postacie filmu...“ (Derek Malcolm, The Guardian)

 

„Kolski zrobił film znakomity, w którym jest wszystko: duch Gombrowicza, nastrój dekadencji, zmaganie się z polskimi mitami, wyrafinowana gra intelektu, ale także konflikty najprostsze - między naturą a kulturą, między młodością a starością.“ (Barbara Hollender, Rzeczpospolita)

 

 

Film na filmpolski.pl

Recenze Jerzyho Płażewského (Kino)

Recenze Anity Piotrowské (Tygodnik Powszechny)

-hm-

06. 01. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133285 návštěv, dnes zatím 173 (2 online).