NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Paszporty Polityki 2007

8. ledna byly již popatnácté uděleny ceny týdeníku Polityka - Paszporty Polityki. Nominace jsou vyhlašovány v celkem šesti kategoriích (literatura, divadlo, film, výtvarné umění, klasická hudba a hudba populární), letos si cenu odnesli:

 

Literatura: Michał Witkowski (za svůj nejnovější román Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej; slovy poroty "nagroda za tropienie polskich mitów i rozrachunek ze współczesnością, za stylistyczne mistrzostwo i umiejętność posługiwania się konwencją literacką")

Divadlo: Michał Zadara (režisér; "nagroda za imponującą aktywność twórczą, za przedstawienia przywracające wiarę w to, że teatr jest przestrzenią artystycznej wolności")

Film: Łukasz Palkowski (režisér a scénárista; "nagroda za film Rezerwat, najbardziej obiecujący debiut ostatnich sezonów, za umiejętne połączenie własnych ambicji artystycznych z oczekiwaniami widowni, za wzorcową pracę z aktorami")  

Výtvarné umění: Joanna Rajkowska (autorka četných veřejných výtvarných projektů a instalací, mj. Dotleniacze - umělého jezírka v centru Varšavy; "nagroda za Dotleniacz i inne niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciągnięcie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka) 

Klasická hudba: Łukasz Borowicz (dirigent Polského rozhlasového orchestru; "nagroda za konsekwentne budowanie kariery dyrygenckiej, za efektowne wydobycie z zapaści Polskiej Orkiestry Radiowej i za odwagę w dobieraniu nietuzinkowego repertuaru")

Populární hudba: Krzysztof "Grabaż" Grabowski (zpěvák a textař, autor hudebního přebásnění písní Jacka Kaczmarského; "nagroda za niezależność postawy artystycznej, za umiejętność łączenia estetyki rocka z tekstem literackim")

 

Speciální cenu "Kreator kultury" za zvláštní zásluhy o šíření a propagaci polské kultury si pak odnesl režisér Andrzej Wajda.

 

Porota letošních "Pasů" Polityki přiznala, že rozhodování v mnohých kategoriích, zvláště literatury či filmu, nebylo snadné. Do symbolického pasu všem vítězům bez výjimky píší "talent", ale pochval zaznívalo mnohem více: "oryginalni, niezależni, niepokorni, wrażliwi, poszukujący, mający własny styl, charyzmatyczni, umiejętnie sterujący swą karierą." Jak však poznamenal Zdzisław Pietrasik z Polityky, minimálně potěšitelný je i fakt, že nejen tito mladí a talentovaní udávají tón soudobé polské kultury. Andrzej Wajda budiž toho dokladem. Že se např. o jeho Katyni bouřlivě diskutovalo, podobně jako o románech Witkowského, tím lépe.

 

Zdroj: www.polityka.pl

Medailonky vítězů a foto- i videoreportáž z předávání Paszportů najdete na této adrese

Více o letošních Paszportech: Nominace na Paszporty Polityki

 

Michala Benešová

10. 01. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130308 návštěv, dnes zatím 142 (4 online).