NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: T&T

Už už se zdálo, že česko-polské vztahy konečně někdo rozhýbe. Mediálně vděční bratři Kaczyńští možná novinářům vybaveným drsně absurdním smyslem pro humor malinko scházejí, a tak mohl nějaké to mediální sousto přivést alespoň premiér nový - Donald Tusk. Namísto pitvorných úšklebků ve stylu Franze Josefa, v lepším případě kreslených Mumínků, které si navzájem solidárně vyměňovaly minimálně jedna ze dvou polských "kaczyńských" hlav a hlava česká - Václav Klaus -, přijel Donald Tusk s téměř normálně lidským úsměvem, s trochou nostalgie nad vzpomínkou na pražské rande se svou ženou a v pěkném obleku, ale zhruba u toho také zůstalo. O radaru jakožto hlavním tématu jsme se nedozvěděli nic moc nového (jdeme každý jinou trasou, ne-li jiným směrem, ale nikde to neříkejte nahlas...), z Tuska také nevypadlo nic bulvárního, takže si čeští novináři museli pomoci sami.

 

Pravda, náš premiér se jim snažil vyjít maximálně vstříc a alespoň trochu práce jim ušetřit. Tak jsme se např. dozvěděli, že je vzdělán (mimo jiné) i v jazyce našich severních sousedů. Žurnalisty slušně požádal, aby se ti z Česka naučili polsky a ti z Polska česky, aby všichni společně neplýtvali drahocenným politikovým časem. Snažil se sice opravovat tlumočnici, že dubnový summit opravdu není "kwietniowy", ale to už si mohli čeští novináři najít něco méně ubohého, z čeho si dělat legraci.

 

A že nemohli polští novináři věřit vlastním uším, když došlo na překlad Topolánkových slov o Češích, kteří "obvykle vidí všechno negativně, a když k něčemu dojde, podělají se" (která pronesl v rozhovoru pro Hospodářské noviny)? No bodejť! Slova o "robieniu w portki" zaznamenala s nadšením pro studium reálií svých sousedů mnohá polská média. Jde však spíše jen o jemnou turistickou exotiku, jinak jsou česko-polské vztahy "bardzo dobre", ba dokonce "nejlepší v historii", jak si až trochu usedle notovali oba premiéři. Vždyť patronát nad oslavami dvanáctistého výročí Těšína nakonec převzali oba. Ostatně ani slova o "podělání" nemyslel pan premiér nijak zle - lidem je jen třeba připomenout, že jejich skeptický a negativní pohled na naši radostnou současnost se jim opravdu jen zdá. Inu, "podělaní Češi Topolánkovi nerozumějí", jak si v Právu posteskl Lukáš Jelínek (Ideální doba podle Topolánka, 7. ledna, s. 6).

 

Pokud jde o polské reálie, je v nich zběhlý nejen český premiér. Václav Klaus nechtěl Topolánkovy výroky komentovat, a tak jen dodal: "Jestli si troufneme říci, že Poláci byli schopni s šavlemi na koních bojovat proti tankům, tak takoví my nejsme a asi chtěl pan předseda vlády něco takového naznačit, což odpovídá jeho naturelu." (Právo: Premiér se za "podělané" Čechy neomluví, 9. ledna). I jiné polské reálie však budí v Čechách značnou pozornost. Nová polská ministryně zdravotnictví Ewa Kopacz totiž prosazuje, aby stát začal chudším párům ze zdravotního pojištění proplácet umělé oplodnění. Nejen Miroslav Karas v České televizi, ale i polský dopisovatel Lidových novin Stanisław Samborski hned přispěchali s varovným ukazováčkem - Tusku, my jsme ti to říkali (říkali?). Převálcovat Kaczyńské je jedna věc, převálcovat silné zázemí polské katolické církve věc druhá. Už se nahlas začíná mluvit o Tuskovi jako o "Kaczyńském light". Polsko je sice konečně "normálnější", ale co naplat, když musí i polský liberál ve své vlastní straně čelit absurdním, údajně věcným argumentů typu "nelze narušovat společenský konsezus, se kterým souhlasí většina Poláků", jimiž se problém "in vitro" elegantně smete ze stolu. Bez širší diskuse, bez pokusů o řešení. Třeba se nám v Polsku společensko-politické dění nakonec přece jen trochu rozveselí. Už jsme si pomalu začínali odvykat...

 

Nicméně skončeme něčím oddychovějším. Když už jsme zmínili Těšín... Těšín už teď slaví schengenskou svobodu, ale kdo pak za bruselské europoslance vyřeší problém, jak mají těšínští strážníci na českém území pokutovat polské psy, kteří na procházce zabloudili přes Olši? Lidovky přinesly 5. ledna kocourkovskou minireportáž, která naznačuje, že se máme v souvislosti s chystanými česko-polskými oslavami na co těšit. „Už od 21. prosince začaly v obou městech fungovat společné česko-polské hlídky. Své sídlo mají u jednoho ze dvou hraničních mostů, které Český Těšín s polským Cieszynem spojují. Po české straně jdou dvoučlenné hlídky po nábřeží od mostu Družby na most Svobody, tam přejdou na polskou stranu, po nábřeží se zase vrátí k mostu Družby a vrátí se zpět do Česka. Přechodem na cizí území ale strážníci ztrácejí svoji výjimečnost a stávají se legislativně obyčejnými občany, kteří domácího městského strážníka jen doprovázejí. Po přechodu mostu se situace zase otočí.“ Psi s Cieszyna mají vlastně štěstí – také by na ně mohla vyrazit dvojčlenná hlídka T&T na koni a se šavlí v ruce.

 

Stanisław Samborski: Polskem hýbe spor o oplodnění (Lidové noviny, 8. ledna 2008)

Strážníci vymýšlejí, jak pokutovat polské psy (Lidové noviny, 5. ledna 2008)

 

Michala Benešová

15. 01. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130506 návštěv, dnes zatím 340 (1 online).