NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Sváteční orchestr pomáhá dětem

V neděli 13. ledna proběhlo finále XVI. WOŚP (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy), charitativní akce, které se účastní snad každý Polák. A protože se jedná o velmi výjimečnou událost nejen ve svém rozsahu, nabízíme vám krátký vhled do její historie:

 

Nadaci WOŚP založili 2. března 1993 Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski a Beata Bethke po zorganizování první dobročinné akce, jejíž výsledek byl pro všechny milým překvapením. Během finále (přímého přenosu ze studia ve Varšavě) se totiž shromáždilo okolo 1,5 mln dolarů. Peníze byly určeny pro dětskou kardiochirurgii v Centru zdraví dítěte ve Varšavě, ale díky extrémně vysoké sumě, kterou se podařilo vybrat, mohla nadace zakoupit přístroje až pro deset klinik kardiochirurgie v celém Polsku.

 

Do dnešního dne proběhlo už 15 finálových večerů WOŚP, díky kterým nadace nasbírala celkem 74 mln dolarů a mohla tak vybavit více než 650 polských klinik.

 

Finále WOŚP se koná každý rok krátce po Vánocích, většinou v první lednovou neděli. I v těch nejmenších městečkách jsou organizovány koncerty, festivaly, happeningy a jiné slavnosti. Většina kapel a hvězd hraje a vystupuje zadarmo, pokud se platí nějaké vstupné, je celé věnováno nadaci. Během dne chodí desítky tisíc dobrovolníků s kasičkami po ulicích a vybírají příspěvky, za které rozdávají samolepky ve tvaru srdce. Na internetu mají lidé možnost dražit nejrůznější (nejen) předměty, z nichž nejpopulárnější jsou zlatá srdíčka. V každém takovém srdíčku je 3,3789 g zlata, je na něm uvedeno číslo od 1 do 500 a datum, kdy se koná finále WOŚP. Nejdražší srdíčko s číslem 1 bylo vydraženo během 7. ročníku WOŚP za 33 333,33 dolarů. Poslední srdíčka byla dražena během 11. finále WOŚP a tato tradice byla letos obnovena. Od šestého ročníků se draží také 100 zlatých telefonních karet – dárek od Polských telekomunikací. Během devátého ročníku byla karta s číslem 1 vydražena za 50 tisíc zlotých.

 

Kromě toho ale můžeme na dražbě najít nejrůznější předměty, které věnovaly významné osobnosti nebo firmy – letos jsou to na příklad vodové barvy Andrzeje Wajdy nebo vizitkovník prezidenta Lecha Kaczyńského. Od plnicích per až po letenku, od automobilu až po krátká čísla gg (gadu gadu – polský internetový komunikátor), vše si můžeme koupit a přispět tak nadaci. Nenajdeme snad žádnou firmu, která by do dražby nepřispěla svým produktem (čokoládou, knihou...), stejně jako zpěváka nebo kapelu, která by toho dne nezahrála.

 

Každý rok jsou peníze, které se nadaci podaří vybrat, určeny na konkrétní oblast lékařské pomoci. Dříve to bylo např. vybavení pro onkologické kliniky, novorozenecké kliniky, diagnostiku novorozenců, pomoc dětem s nemocemi srdce aj. Nadace vyžaduje od všech nemocnic a klinik konkrétní seznam přístrojů, které potřebují. Nemocnice tak nedostávají peníze, které by se jinak mohly cestou „ztratit“, ale konkrétní pomoc v podobě potřebného vybavení. Letos přispívali Poláci (nejen v Polsku, ale také v USA a jinde v zahraničí) na vybavení klinik pro pomoc dětem s laryngologickými nemocemi.

 

Jako každý rok, i letos se moderování přímého přenosu (do letošního roku vždy z televizního studia ve Varšavě) ujal Jerzy Owsiak. Tentokrát ale „nedirigoval orchestr“ ze studia v hlavním městě, ale létal po celém Polsku. Ráno začal na Helu, poté se vydal do Gdaňsku, následovala Vratislav, Krakov a na tradiční „Światełko do Nieba“ (ohňostroj, který se koná vždy v osm hodin večer ve všech koutech Polska) přiletěl do Varšavy. Asi nikdo si nedokáže představit tuto slavnostní neděli bez dlouhého, několikahodinového monologu Owsiaka, který velmi srdečně a s upřímným zapálením moderuje, co se děje v celé zemi. To on vybízí všechny Poláky k účasti v této výjimečné akci a sám dodává, že není důležité, jestli někdo přispěje deset grošů nebo dva tisíce zlotých.

 

Na letošní WOŚP nadace (prozatím) vybrala více než 30 mln zlotých. Srdíčko s číslem 1 vydražila firma Investors TFI S.A za 312 tisíc zlotých a zlatou kartu s číslem 1 Europejskie Centrum Odszkodowań za 55 tisíc zlotých.

 

Více informací zde

-hm-

16. 01. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147125 návštěv, dnes zatím 519 (2 online).