NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Katyň v Polském institutu

Katyňskou tematiku v Polsku nedávno rozvířil Andrzej Wajda svým nejnovějším filmem, ještě dříve však stejné téma – tentokrát z odborně historického hlediska – zpracoval americký politolog a publicista Allen Paul. Jeho kniha Katyň – Stalinský masakr a triumf pravdy vyšla v Polsku před dvěma lety, nyní vychází i v českém překladu v Knižním klubu. Líčí příběh tří rodin, jejichž členové se stali oběťmi masové vraždy polských důstojníků a příslušníků inteligence v Katyni, velkou pozornost věnuje tzv. katyňské lži, tedy dlouholeté snaze Sovětského svazu popírat vlastní zodpovědnost za masakr. Paul přitom čerpá především z dokumentů shromážděných speciální komisí Kongresu Spojených států, jejímž byl poradcem.

 

"Pro českého čtenáře budou pravděpodobně šokující informace o pracovních schůzkách mezi příslušníky nacistického gestapa a sovětského NKVD, během nichž docházelo k výměně informací a byl i konkretizován společný postup proti polskému odboji." Allenova kniha „je nejen osobním, velice lidským svědectvím o hrůzném zločinu, který nebyl nikdy potrestán, ale i o tom, že hnědá a rudá totalita toho mají ve své podstatě bližšího mnohem více, než jsou si dosud někteří z nás vůbec ochotni přiznat."

(Eduard Stehlík, autor předmluvy k českému vydání)

 

Polský institut zve všechny zájemce na prezentaci českého překladu knihy Allena Paula Katyň – Stalinský masakr a triumf pravdy, která se uskuteční v pondělí 21. ledna 2008 od 18:00 v prostorách Polského institutu (Malé náměstí 1, Praha 1). O knize bude hovořit odborný poradce a autor úvodu k českému vydání, vojenský historik podplukovník Eduard Stehlík, příspěvek o málo známých českých souvislostech přednese doc. Mečislav Borák ze Slezské univerzity v Opavě.

 

Druhý den, 22. ledna od 18:00, pak knižní prezentaci tematicky doplní projekce dokumentu Petry Všelichové Zločin jménem Katyň (2007). Zajímá-li Vás Wajdův pohled (nejen) na katyňskou otázku, pusťte si v sobotu 2. února od 10:05 Český rozhlas 3 – Vltavu. Rozhovor s Andrzejem Wajdou, doplněný zvukovými záběry z filmového natáčení Katyně, ukázkou z filmu a hudebními fragmenty ze 3. symfonie Krzysztofa Pendereckého, který je také autorem hudby k Wajdovu snímku, připravili za podpory Polského institutu Miloš Doležal a Jaroslav Šubrt.

 

Zdroj: www.polskyinstitut.cz

 

-mb-

18. 01. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130506 návštěv, dnes zatím 340 (2 online).