NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Trojité „R“ a trocha historie

Rusko, ropa, rakety a polští celníci v českých médiích minulý týden pomáhali utvářet náš obraz o Polsku. Budeme se jim věnovat i my. Stejně jako minulý týden ale na počátku nahlédneme do historických vod. Začátek minulého Letem světem byl věnován ohlédnutí za knihou J. T. Grosse Strach na stránkách Lidových novin. V minulém týdnu publikovalo trochu lépe napsaný článek s více-méně stejným obsahem i Právo (Zuzana Křížová: Kontroverzní kniha o antisemitismu otřásla Polskem, 1. února). Jsou ale i jiná historická témata. Magdalena Sodomková v Mladé frontě DNES ve čtvrtek 31. ledna v textu Poláci opatrují svoji minulost píše o projektu varšavského Muzea povstání. Pracovníci muzea v jeho rámci nahrávají a zpracovávají vzpomínky pamětníků, kteří se bojů o Varšavu v roce 1944 přímo účastnili. Právo pak den předtím napsalo o dohodě, dle které polští a němečtí historici do čtyř let společně připraví učebnici dějepisu, která by měla „zbořit stereotypy při posuzování minulosti“ (Polsko a SRN společně píší učebnici dějepisu). Němečtí studenti by se měli dozvědět více například o Varšavském povstání, a polští zase o dějích spojených s koncem druhé světové války. Protože výsledek takové práce je ve hvězdách, spokojme se nyní s konstatováním, že oběma našim severním sousedům alespoň nechybí ochota dobírat se při pohledu na dějiny kompromisního pohledu. 

 

Jiná témata polsko-německých vztahů totiž zůstávají stále předmětem bojů, i když jen diplomatických. Právo z 29. ledna informuje o jednom zahraničně-politickém plánu polského premiéra. Během své návštěvy Moskvy chce Donald Tusk tento pátek navrhnout, aby „baltský ropovod“ nebyl veden po dně Baltského moře, ale levnější pozemskou trasou přes území Estonska, Litvy, Lotyšska a právě Polska (Tusk chce získat Moskvu pro trasu přes Polsko). Německou reakci na tento návrh ovšem článek nezachycuje. Jestli by se nějaká ropa v minulém týdnu dostala přes hranice i novým ropovodem, je ovšem otázka – polští celníci totiž stávkovali za vyšší platy. Vláda navrhla zvýšení platů o 350 zlotých a přislíbila zvýšení právní ochrany celníků, ti ovšem od svých přibližně trojnásobných požadavků neustoupili a rozhodli se pokračovat v takzvané „italské stávce“. Během té se snaží striktně dodržovat veškeré předpisy, a tak řidiči kamionů tráví na polských hranicích čekáním i devadesát hodin. Mladá fronta DNES se pak ve zprávách neomezila jen na celníky, článek Stávky po polsku: blokády, vidličky i vodka začíná slovy: Těžko by člověk v těchto dnech hledal v Polsku někoho, kdo nestávkuje. Vyšší platy chtějí všichni. O mediální pozornost se proto přetahují policisté, celníci, zdravotnice, horníci i řidiči kamionů, cukrovarníci i učitelé. Text pak líčí i jednotlivé formy protestů a jejich úspěšnost. 

 

Posledním tématem dnešního po výtce stručného Letem světem jsou rakety. Evergreenem už jsou komentáře konstatující, že protiraketový systém prostě nefunguje a jeho propagace je snažením po výtce marketingovým (Jiří Roškot: Raketový marketing, Právo, 28. ledna). Posun ve vyjednáváních ovšem přinesla návštěva polského ministra zahraniční Radosława Sikorského ve Spojených státech. Výsledek jednání Právo shrnulo do titulku USA a Polsko se dohodly o základně (2. února) – obsahem dohody, kterou ještě dlouho budou dolaďovat experti, je pomoc Spojených států při posílení vojenské obranyschopnosti obrany Polska. Zahraniční média píší přímo o posílení protivzdušné obrany, čímž lze rozumět dodávky protiletadlového systému Patriot. Škoda jen, že Radosław Sikorski v textu vystupuje jako ministr obrany, a ne správně jako ministr zahraničních věcí. 

 

Zlotý se minulý týden prodával za zhruba sedm korun a dvacet haléřů.

 

-pe-

04. 02. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147103 návštěv, dnes zatím 497 (2 online).