NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Jožin na Hrad

Jaký mediální obrázek Čechů a Česka představili polským čtenářům polští žurnalisté v uplynulém týdnu? Dost tristní. Českou scénou sice hýbalo absurdní divadlo kolem volby nové (nové?) hlavy státu, Polákům však tuto kulturní besídku novináři namnoze zatajili. Snad je příliš brzy, ale ani dnešek, tedy pondělí, neukazoval na to, že by naše severní sousedy české strkanice jakkoli vyvedly z míry. I Gazeta Wyborcza, která ostatně o Václavu Klausovi raději z piety příliš nepíše, se tentokrát omezila na stručný "obrázek" – z kraťoučké (a nelogické) pondělní anotace o tom, že Češi jsou stále bez prezidenta, se na nás sice nezvykle srdečně usmívá Václav Klaus, ale článek má dohromady pět vět, z nichž jen jedno je souvětí. Sesterský server gazeta.pl věnoval tématu o několik vět více, z jejich sobotní zprávy se na nás Václav Klaus naopak mračí, ale z barvitosti dvoudenního hradního klání nereflektuje nic. A že by bylo o čem vyprávět. Sobotní Rzeczpospolita je na tom s pohledem přes hranice podobně, komentářů jsme se do této chvíle nedočkali.

 

Našla se jen jedna výjimka, i ta je však ještě předvolební. Luboš Palata si k rozhovoru pro deník Gazeta Wyborcza přizval druhého uchazeče o Pražský hrad, Jana Švejnara, a ne nadarmo v titulku vypíchl heslo "Idźmy w kierunku Ameryki". V našich končinách by jistě zvolil titul jiný, ale na podobných příkladech je dobře vidět, která témata dokáží Poláky rozohnit. Palatovo představení Jana Švejnara jako "ve světě nejznámějšího českého ekonoma" jistě Hradčany nepotěší, Švejnarova kritika Klausovy ekonomické reformy z počátku 90. let zase připomene jeho (tedy Švejnarovo) souhlasné přitakávání o něco úsměvnější Havlově kritice téhož ekonomického zázraku z filmu Občan Havel. Švejnarovy názory se naopak jistě mohou líbit novému polskému premiérovi Donaldu Tuskovi, ostatně tímto směrem vinoucí se paralela je mezi řádky rozhovoru patrná.

 

Jinak bylo jistě událostí týdne, na celé čáře válcující jiné česko-polské, nejen politické vztahy, přátelské fotbalové střetnutí české a polské reprezentace. K polské vítězné euforii se ovšem přidala i jiná radostná zpráva: polské území se v dohledné době zvětší o 368 hektarů, tedy o celých osm Vatikánů, jak hbitě počítá deník Polska. Už teď se ale Poláci obávají, že jim Češi budou chtít vrátit polovinu sporných území, která v červnu 1958 v rámci "vyrovnání" polsko-české hraniční linie připadla Československu, jen v podobě finanční kompenzace. Pochybuji, že by u nás někoho příliš zajímalo, zda nám Polsko dluží hrstku polností... V tom je odlišné vnímání téže věci z opačných stran jedné hranice svým způsobem kouzelné. A nejspíš i zdravé.

 

Ještě nelze nezmínit jeden fenomén. Opravdovým hitem se v Polsku v poslední době stal Ivan Mládek. Ta tam jsou časy, kdy nám trnulo při polské popularitě Heleny Vondráčkové. Bude hůř. Vidět v Mládkově hudbě originální spojení tradičního jazzu a folku, jak se můžeme leckde dočíst, to dá totiž zabrat. Polský internet exhumoval prastarého Jožina z bažin, tomu server YouTube dodal i polské titulky, iniciativní polští „humoristé“ se navzájem předhánějí ve vytvoření lepší jožinovské parodie, Ivan Mládek koncertuje v polských městech – zanedlouho se nám možná zasteskne po vcelku nevinné a kultivované včelce Máje v polském znění. Ostatně i tou se na YouTube můžete pokochat.

 

Gazeta Wyborcza: Czechy wciąż bez prezydenta (11. února 2008)

Gazeta.pl: Czechy - nie zdołano wybrać prezydenta (9. února 2008)

Rzeczpospolita: Parlamentarzyści nadal nie wybrali prezydenta (9. února 2008)

Švejnar: Idźmy w kierunku Ameryki (Gazeta Wyborcza, 8. února 2008)

Gazeta.pl: Polska przesunie swoje granice (10. února 2008)

Jožin z bažin na YouTube

A včelka Mája tamtéž

 

Michala Benešová

11. 02. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149542 návštěv, dnes zatím 79 (1 online).