NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Za Ostravou, Literárkami, Chlípnicemi i předáváním Paszportů Polityki

Je pro české čtenáře polská literatura přes veškerou blízkost inspirativní svou jinakostí? A není to tak, že se český čtenář jinakosti naopak bojí a má podvědomou snahu hledat v cizích literaturách spíše to, co je jeho prostředí či mentalitě blízké? Že tím cizí texty do jisté míry redukuje a ochuzuje?

 

"Polská literatura je hodně jiná. Mnozí polští autoři představují úplně jiný literární svět, který budeme muset teprve pomalu objevovat. Mnohé z toho, co dnes polská literatura nabízí, v české chybí. I snaha o rozrušení samotných literárních postupů a hledání nových, které je například u Darka Fokse, ale částečně i u Janusze Rudnického, naprosto jednoznačné. Záměrná, řekl bych až „nehorázná“, práce s jazykem, což je pro překladatele strašný oříšek. Právě v tom může současná polská literatura českého čtenáře oslovovat. ... U nás se zabydlela například Olga Tokarczuková. Tím si ale pouze potvrzujeme, co jsme již objevili. Tím pádem i to, že ani v polské literatuře nemáme co objevovat. Proto se nejspíš budou vydávat další knihy stále stejných autorů, možná nakonec i celé jejich souborné dílo – ale ti ostatní pro nás nebudou existovat. Jde především o to, aby se nacházeli dobří autoři a dobré texty, které člověka nezahltí stále tím stejným a neudělají z něj kafemlýnek na proud slov, ale které mu pomáhají nalézat sebe sama. Protože člověk nečte knihy proto, aby je jen četl, ale aby sám sebe rozkryl a pochopil. A skrze sebe i cosi blízkého kolem..."

 

Tak odpovídá na výše zmíněné otázky Jiří Macháček, šéfredaktor ostravské kulturní revue Protimluv, která je krom mapování literárního a kulturního života ostravského regionu zajímavá i - na české poměry - originální propagací u nás méně známé polské literatury. Vypravili jsme se tedy do Ostravy a ptali se nejen na polskou literaturu. Malé nahlédnutí do kuchyně Protimluvu nabízíme v našem Zápisníku.  

 

Novým hostem na českých knižních pultech, tedy potenciálním "novým objevem", se na sklonku loňského roku stal prozaik Michał Witkowski. Recenzi jeho Chípnic najdete nejen v osmém čísle Literárních novin, ale i na našich stránkách. Máte-li chuť o Michału Witkowském nejen číst, ale také ho vidět, můžete se v rámci ohlédnutí za nedávno udělovanými cenami Paszporty Polityki 2007 podívat na videoreportáž z lednového předávání symbolických pasů.

 

-mb-

24. 02. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133285 návštěv, dnes zatím 173 (3 online).