NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

KINOVINY: Oscar pro polské animátory

Petr a vlk, krátká animovaná pohádka, si před pár dny odvezla z Hollywoodu Oscara za nejlepší krátký animovaný film. Snímek byl natočen v polsko-anglické koprodukci, a právě přínos Poláků, především autora speciálních efektů Artura Zicze nebo šéfa postprodukce Marcina Łunkiewicze, který se zabýval technologií, byl mnohokrát zdůrazňován. Ze 150 osob, jenž více než dva roky pracovaly na animaci, bylo 120 z polského filmového studia Se-ma-for. V něm se zrodily všechny loutky a dekorace, vzniklo tam i potřebné množství později digitálně upraveného filmového materiálu.

 

Snímek byl natočen na motivy baletu Sergeja Prokofjeva a tanec a hudba hrají v animované pohádce důležitou roli: zdá se, jakoby všechny loutky tančily. A to se týká nejen stěžejní scény na zamrzlém rybníku. Během celého půlhodinového snímku nabývá divák pocit, že všechny loutky z filmového světa slyší kouzelnou Prokofjevovu hudbu a jako očarované následují ve svých pohybech jednotlivé tóny. Vlastnosti postaviček jsou vyjádřeny právě hudbou: rychlost vlka a jeho nebezpečný pohled, neohrabanost a něžnost kačenky nebo komická nešikovnost sýkorky. A Petr? Petr je každou chvíli jiný. Když si hraje se svými zvířátky je trochu neohrabaný, když se snaží přelstít vlka je rychlý a bystrý, když uloveného vlka pouští na svobodu je něžný, ale v jeho hlubokých očích je ukryta nabytá zkušenost a touha nikdy se už nenechat zavřít.

 

Studio Se-ma-for nezískalo Oscara poprvé, roku 1983 dostal sošku za nejlepší krátký animovaný film Zbigniew Rybczyński za snímek Tango. Celý film zde.

 

Co všechno dokáže klasická animace ve spojení s hudbou? Podívejte se na Petra a vlka zde.  

-hm- 

28. 02. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130535 návštěv, dnes zatím 369 (6 online).