NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Gombrowicz na Žižkově

Na Žižkově nemusíte hledat pouze Cimrmany, v Žižkovském divadle Járy Cimrmana působí také DiK (Divadlo Pražské konzervatoře). Studenti pátého ročníku nově nastudovali hru Witolda Gombrowicze Yvonna, princezna burgundánská v režii Jiřího Bábka. Gombrowicze zná česká kulturní scéna především jako romanopisce, jeho dvorní překladatelka Helena Stachová převedla do češtiny jeho Ferdydurke, Pornografii nebo nově Trans-Atlantik. Jerzy Jarzębski tvrdí, že hry Gombrowicze jsou určeny spíše ke čtení a jejich inscenace je velmi náročná. Jak se s textem vyrovnali studenti konzervatoře se můžete přesvědčit sami: nejbližší představení hry, která měla premiéru 28. ledna, je v pondělí 3. 3. 2008 v 19hod.

 

„Pod zdánlivě pohádkovým názvem se nic pohádkového nebo idylického neskrývá. Witold Gombrowicz, jeden z nejvýznamnějších polských spisovatelů XX. století, formou tragické grotesky plné sarkasmu a černého humoru provokativním způsobem odráží problémy konvence a vzpoury proti ni, lidskou agresivitu a neschopnost tolerance. Gombrowiczova poetika pak v mnohém předjímá postupy absurdního divadla.“ (ze stránek souboru)

 

„Paradoks „Ślubu“, „Iwony“ i „Operetki“ polega na tym, że nowatorskie spojrzenie na człowieka jako więźnia formy zapisane jest w starych, skonwencjonalizowanych formach teatralnych. Inspiracją był dla Gombrowicza z jednej strony Szekspir z jego kronikami historycznymi, z drugiej - popularne gatunki teatralne: farsa, wodewil i operetka. „Iwona“ pod względem języka teatralnego to pastisz francuskiej farsy: scena, w której Król z Szambelanem ukryci za kanapą podsłuchują Królową czytającą swoje grafomańskie wierszyki, mogłaby być ozdobą komedii Labiche'a albo Feydeau, XIX-wiecznych mistrzów gatunku. Tak samo jak nocne polowanie na Cimcirymci, podczas którego Cyryl i Książę skradają się do sypialni z nożem w ręku“

Witold Gombrowicz: Więzień formy (Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza, 5. 4. 2004)


Více o souboru na www.divadlokon­zervatore.cz

 

 

-lk-, Maria Logunova

28. 02. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146031 návštěv, dnes zatím 480 (4 online).