NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

KINOVINY: Březen, do kina vlezem

Milovníci polské kinematografie budou mít v březnu nabitý program. Festival Jeden svět jim nabídne tři polské filmy, kino Ponrepo představí nejdůležitější snímky nedávno zesnulého Jerzyho Kawalerowicze a Polský institut zve zájemce o polské komedie na projekci filmu Vinci.

 

 

Festival Jeden svět (Festival dokumentárních filmů o lidských právech)

Festival proběhne od 5. do 13. března 2008 v Praze.

 

Polské filmy na festivalu:

 

Běloruský valčík (Belarusian Waltz, 2007)

Režie: Andrzej Fidyk

 

Alexander Puškin je umělec. Maluje obrazy, jeho specialitou jsou však specifické „performance", jimiž bojuje za vše běloruské a zároveň proti současné Lukašenkově diktatuře, kterou označuje za neostalinismus. S humorem a vtipem sobě vlastním se nechává demonstrativně zatýkat za mávání praporem na hlavní třídě v Minsku, organizuje na schodech před národní galerií výstavy portrétů zapomenutých hrdinů, nepřátel současného režimu, provokativně vyvěšuje ve své vesnici Bobr zakázanou vlajku. Miluje vše běloruské a nesnáší vše ruské, neboť je přesvědčen, že rusifikací a sovětizací ztrácí jeho národ své tradice a zaniká. Situace v Bělorusku, kde potřetí za sebou zvítězil ve zmanipulovaných volbách prezident Alexander Lukašenko, vyvolala rezignaci velké části společnosti. Lidé nemají přístup k nezávislým médiím, a tak často, i přes vlastní zjevnou bídu, věří vládní propagandě, že země vzkvétá. Dokument významného polského režiséra Andrzeje Fidyka Běloruský valčík ukazuje, že se ale stále najdou lidé, kteří se nebojí postavit režimu.“ (ze stran www.jedensvet.cz)

 

Časy a místa projekcí:

6. 3., 19.30, kino Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1

9. 3., 14.00, kino Atlas (malý sál), Sokolovská 1, Praha 8

13. 3., 19.30, kino Atlas (velký sál), Sokolovská 1, Praha 8

 

 

Poprvé (Pierwszy dzień, 2007)

Režie: Marcin Sauter

 

Kultivovaně komponované podobenství Poprvé ukazuje odlehlou sibiřskou osadu, kde se čas jakoby zastavil. Muži připravují sítě na rybolov, ženy vaří v tradičních jurtách a skupinka dětí se bezstarostně baví nejrůznějšími hrami. Z poklidné idyly je náhle vytrhne příjezd lodi se školní inspektorkou, která i v této pustině hledá děti školou povinné. A tak jsou malí Igor, Artur, Inesa a další naloženi na loď, poté do vrtulníku a po celodenní cestě přistávají v městečku Aksarca. První slzy roní v místním internátě, další jim stékají po tvářích ve třídě, kde jim učitelka ukazuje obrázky Kremlu, místa, „kde pracuje Vladimir Putin, aby učinil Rusko mocnější a krásnější zemí". Malá Inesa si místo poslouchání výkladu o krásách Moskvy maluje obrázek s jurtou, uslzený Igor neustále kouká z okna. Oba tuší, že doba dětství jim definitivně skončila, navíc tak daleko od důvěrně známého prostředí.“ (ze stran www.jedensvet.cz)

 

Časy a místa projekcí:

7. 3., 18.00, kino Světozor (malý sál), Vodičkova 41, Praha 1

10. 3., 21.30, kino Evald, Národní 28, Praha 1

 

 

Za zdí (Po tamtej stronie, 2007)

Režie: Vita Żelakeviciute

 

Nad vysokými oprýskanými zdmi s rezavými ostnatými dráty zlověstně poletuje hejno havranů. Tyto zdi obklopují zchátralou budovu s vězeňskými celami zaplněnými lůžky. Zde probíhá každé ráno přísně hlídaná ranní dávka léků, po níž následuje ubíjející práce u šicích strojů pod dohledem uniformovaných dozorců. Toto není noční můra, ale realita dvou ruských psychiatrických zařízení s vězeňským dozorem. Snímek polské režisérky Vity Źelakeviciuteové nás bez dialogů i komentáře nechává nahlédnout do zoufale bezútěšného prostředí psychiatrických ústavů, kterými nenápadně proplouvá vynikající kamera Józefa Szymura. Působivé záběry chovanců zdejšího ústavu, jejichž jediným potěšením je večerní cigareta, teskná hudba umocňující zdejší neutěšenou atmosféru či citlivý střih nedovolí, aby divák zůstal vůči tomuto snímku chladný.“ (ze stran www.jedensvet.cz)

 

Časy a místa projekcí:

8. 3., 18.00, kino Světozor (malý sál), Vodičkova 41, Praha 1

10. 3., 22.00, kino Světozor (malý sál), Vodičkova 41, Praha 1

 

 

 

Vinci v Polském institutu

 

Vinci (2004)

Režie: Juliusz Machulski

Hrají: Robert Więckiewicz, Borys Szyc, Kamilla Baar

 

„Po několika letech ve vězení, kde seděl za vloupání, se Cuma dostává na svobodu. Jeho předčasné propuštění zařídil překupník, který má pro něho zakázku: krádež obrazu Leonarda da Vinci Dáma s hranostajem z krakovského muzea. Cuma dává dohromady tým, ale věc má háček: jeho bývalý parťák ho sice nechce zklamat, ale zároveň se nechce vrátit ke zločinecké „kariéře“. Objedná proto dokonalou kopii obrazu... Úspěšná kriminální komedie režiséra Juliusze Machulského je plná překvapivých zvratů, ale i záběrů krásných krakovských zákoutí.“ (ze stran Polského institutu)

 

Čas a místo projekce:

4. 3., 18.00, Polský institut v Praze, Malé náměstí 1 (vchod Karlova 27)

Projekce proběhne v polském znění se simultánním tlumočením do češtiny.

 

 

 

Filmy Jerzyho Kawalerowicze w Ponrepu

 

Kino Ponrepo představí během března šest filmů jednoho z představitelů polské filmové školy. O Kawalerowiczowi už jsme na našich stránkách několikrát psali:

 

Film Austeria v Ponrepu

Filmové řádění po polsku v Ponrepu

Zemřel Jerzy Kwalerowicz

 

Časy projekcí:

4.3., 20.00 Matka Johana od Andělů

5.3., 17.30 Vlak

17.3., 20.00 Hra

20.3., 17.30 Pravdivý konec velké války

25.3., 20.00 Austeria

26.3., 20.00 Faraon

 

Více informací na stránkách:

Festival Jeden svět

Polský institut

Kino Ponrepo

filmpolski.pl

-hm- 

03. 03. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149535 návštěv, dnes zatím 72 (5 online).