NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Za Wojciechem Wencelem do Polského institutu

Jak bychom měli v dnešní době chaosu počátku nového tisíciletí vnímat poselství křížové cesty? "Jen" soucítit s fyzickými mukami Krista, nebo vztáhnout smysl jeho oběti na své každodenní jednání? Jak těžké je pozvednout svůj vlastní kříž a čím nám připomínka Kristovy poslední cesty může být nápomocna? I takové otázky si klade polský básník Wojciech Wencel. Výsledkem jeho soukromého rozjímání nad významem křížové cesty se stalo původně televizní zpracování velkopátečního mystéria Droga Krzyżowa 2007. Wencelovy verše v podání známých polských herců (mj. Cezaryho Pazury či Zbigniewa Zapasiewicze) doplnila hudba Marcina Pospieszalského i originální výtvarný doprovod.  Wencel se křesťanské tematice věnuje často, i ve svých publicistických textech. Jeho pohled na víru je na jednu stranu velmi tradiční, nepříliš důvěřivý vůči liberálním tendencím uvnitř katolické církve, nejen na západě, avšak na druhou stranu moderní svou snahou vnímat potřeby současného člověka – čtenáři Danta i Masłowské, diváci Felliniho filmů i argentinských telenovel, těm všem by mělo být církevní společenství otevřené a těm všem by také mělo umět naslouchat, aniž by se přitom zpronevěřilo vlastním tradicím.  

 

Zajímavého nápadu zpracovat českou verzi Wencelovy básnické meditace se chopila redakce Českého rozhlasu 3 – Vltava a autorovu touhu promlouvat skrze zamyšlení nad osudy Krista i těch, kteří ho na jeho poslední cestě doprovázeli, k člověku přeživšímu dary i rány 20. století a stojícímu tváří v tvář lákavému konzumu století nového vnímavě podtrhla nápaditým zpracováním – jednotlivá zastavení křížové cesty čtou lidé, kteří sami těžce okusili období nacismu a komunismu. Reflexi poselství křížové cesty tak může českému posluchači kromě citlivých Wencelových veršů obohatit i zamyšlení nad skutečnými příběhy jemu známých osobností. Wenclovu Křížovou cestu si můžete poslechnout na Velký pátek, tedy 21. března v 21:45 hod. na Českém rozhlase 3 –Vltava. Zároveň vychází v podání Ivana Martina Jirouse, P. Františka Lízny, P. Řehoře Marečka, Dany Němcové, Jiřího Stránského, Marie Tomášové, Václava Vaška, Pavla Zajíčka a Milana Zapletala na CD.

 

Wojciech Wencel bude hostem pražského Polského institutu, kde 17. března od 18 hodin osobně představí českou verzi Křížové cesty a pobeseduje se svými hosty. Naváže tak na setkání nazvané Imago Mundi – Literatura provincie, provincie v literatuře, které se v Polském institutu uskutečnilo loni v dubnu. 

 

Polský básník, publicista a literární kritik Wojciech Wencel (1972) je dalším z autorů, kteří jsou, podobně jako Grass, Chwin nebo Huelle, spojeni s gdaňským prostředím. S jeho texty, nejen básnickými, jsme se mohli setkat např. v týdeníku Wprost či v časopisech Fronda, Zeszyty Literackie, Tygodnik Powszechny a bruLion. Od listopadu 2007 působí v redakci čtvrtletníku 44/Czterdzieści i Cztery, který založili bývalí redaktoři Frondy. Je autorem prozatím šesti básnických sbírek (např. Oda chorej duszy, 2000, za niž získal v témže roce cenu Nadace Kościelských) a dvou esejistických knih. Český čtenář mohl jeho jméno zaregistrovat i v souvislosti s Janem Zahradníčkem, jehož verše si Wencel během návštěvy českých zemí zamiloval a v poslední době je často uvádí i do polského literárního prostředí.

 

Wojciech Wencel: Křížová cesta. Velké pátky 20. století

Překlad: Jaroslav Šubrt

Režie: Markéta Jahodová

Pro rozhlas připravil: Miloš Doležal

Zdroj: Polský institut

 

Michala Benešová

11. 03. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146032 návštěv, dnes zatím 481 (5 online).