NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Polský fotbal a trocha statistických dat

Hlavní charakteristikou česko-polských vztahů na stránkách a v éteru našich médií byla v uplynulém týdnu zejména nuda. Noviny opakovaly evergreenová témata. Kromě radaru a raket psaly například o rozpačitém přístupu Polska k ratifikaci Lisabonské smlouvy. Jožinovi z bažin věnoval týdeník Reflex pro jistotu i svou titulní stranu. Nic na tom nemění ani fakt, že mediální databáze nabízí pro uplynulý týden sedm set devatenáct záznamů, ve kterých se v různých pádech vyskytuje slovo Polsko. Jednašedesát z nich se věnovalo Polsku a radaru. Jen čtyři pak zaznamenaly předání ceny Pelikán časopisu Listy šéfredaktorovi Gazety Wyborczy Adamu Michnikovi. Podobně málo a bezbarvě o Polsku informovala v minulých sedmi dnech i média celosvětová. Dnešní LMS tak můžeme napsat jen docela stručně a navíc si konečně pohrát s nějakými těmi čísly. V redakci si to ostatně již delší čas slibujeme.

 

Ve dvaadvacátém kole polské fotbalové ligy se zrodily následující výsledky: Wisła - Odra 0:0, Zagłębie L. - Ruch 2:1, Widzew - Legia 0:1, Polonia - Górnik 0:1, Korona - Jagiellonia 1:0, Groclin - Cracovia 0:0, Bełchatów - Lech 0:3, Zagłębie S. - ŁKS 1:3. Ligu nepřekvapivě vede Wisła Krakov. 

 

Pokud jde o předání ceny Pelikán časopisu Listy, tak celostátní vydání našich deníků událost nezaznamenala vůbec. Zmínka se objevila pouze Olomouckém deníku, místní mutaci Mladé fronty DNES, a naštěstí alespoň v České televizi a v úterním vysílání Radiožurnálu, kde o Michnikovi hovořil vedoucí zahraniční rubriky Hospodářských novin Martin Ehl. Veden pouze subjektivním dojmem, přijde mi, že kromě něj a zpravodaje rozhlasu „v Polsku a Pobaltí“ Martina Dorazína polské události v České republice soustavněji nekomentuje snad nikdo. Martin Ehl Michnika popsal ve vysílání Radiožurnálu jako jeden ze symbolů disidentského odporu proti komunismu (ovšem i bratři Kaczynští jsou v tomto smyslu pro politickou pravici jistým symbolem), který je dnes ještě mnohem více symbolem než aktivním organizátorem dění. Předání ceny Pelikán Adamu Michnikovi pak ještě dva texty, včetně přetisku laudatia adresovaného Michnikovi při předání ceny Václavem Burianem, věnují toto pondělí také Literární noviny 13/2007.

 

Další přehled česko-polského mediálního dění by se mohl omezit na soupis kuriozit. Čeští policisté vedeni služebním psem na Jesenicku honili přes státní hranici lumpa, který jim ale v Polsku stejně zmizel, trenér nymburských basketbalistů Muli Katzurin se v létě stane trenérem polské basketbalové reprezentace, přičemž předtím odmítl trénovat tu naši, Češi jezdí z Těšína do Cieszyna před svátky nakupovat cukrářské výrobky… Zásadnějšího, jak se zdá, nic.

 

Zlotý se prodával za zhruba sedm korun dvacet haléřů. Koruna v Polsku pak za 0,1401 zlotého.

 

-pe-

24. 03. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134448 návštěv, dnes zatím 253 (5 online).