NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

KINOVINY: Febiofest a beseda v Polském institutu

V úterý 1. dubna od 18.00 se v Polském institutu koná beseda s polskými režiséry, Andrzejem Jakimowským a Dariuszem Jabłońským. Jejich filmy „Fígle” a „Jahodové víno” budou letos uváděny na festivalu Febiofest.

 

„Setkání uvede Mira Haviarová, dlouholetá vedoucí sekce středoevropských filmů Febiofestu a odborník na polskou kinematografii. Po besedě bude Miře Haviarové předáno vyznamenání ministra kultury a národního dědictví „Za zásluhy pro polskou kulturu”.” (ze stran www.polskyinstitut.cz)

 

 

Patnáctý ročník festivalu Febiofest začne dnes, 28. března, a bude trvat do 4. dubna. V jeho průběhu budou divákům promítnuty tři polské filmy.

 

Prvním z nich bude snímek „Bez konce“ Krzysztofa Kieślowkého z roku 1983. Film bude promítnut v rámci sekce „Právo a bezpráví v soudní síni“.

 

„Vypjaté drama se odehrává v době výjimečného stavu, po potlačení hnutí Solidarita. Hlavní postavou je překladatelka, jejíž manžel náhle zemřel. Mrtvý muž byl advokát, který obhajoval vězně zatčeného za podněcování stávky. První rovina sleduje vývoj této kauzy, jež vyvrcholí před soudem. Obhajoby idealistického mladíka se ujme zkušený právník, který za cenu morálních ústupků dosáhne pro svého klienta mírného rozsudku. V další vrstvě se vykořeněná vdova vyrovnává se ztrátou životní opory... Deziluzivní příběh autenticky líčí poměry v Polsku prvé poloviny 80. let, včetně utajovaných protirežimních aktivit. Prolíná se s nadčasovou úvahou o skutečných a pomíjivých hodnotách i tom, co zůstane z člověka po jeho smrti.“ (ze stran www.febiofest.cz)

 

Hrají: Grażyna Szapołowska, Maria Pakulnis, Jerzy Radziwiłowicz, Artur Barciś, Michał

Bajor, Marek Kondrat, Tadeusz Bradecki

Scénář: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz

Kamera: Jacek Petrycki

Hudba: Zbigniew Preisner

Původní znění: polsky, české titulky

 

Krzysztof Kieślowski je v Čechách asi nejznámějším polským režisérem. Začínal jako autor dokumentárních filmů, mezi nejlepší z nich patří „Z miasta Łodzi“ (1969), „Z punktu widzenia nocnego portiera“ (1977) nebo „Gadające głowy” (1980). V roce 1975 debutoval hraným filmem „Personel“, který začíná režisérovým hledáním odpovědi na otázku, jakou cestu si vybrat: zasvětit svůj život vlastním přesvědčením a vášním (nejčastěji umění) nebo zradit své ideály pro blaho blízkých osob či svoje vlastní? Toto téma se objevuje téměř ve všech filmech Kieślowského, polských i francouzských – „Spokój“ (1976), „Amator“ (1979), „Przypadek“ (1981), „Dvojí život Veroniky“ (1991) nebo „Tři barvy. Modrá“ (1993). A jestliže se polský hrdina rozhodl pro první možnost – umění (např. Filip Mosz v „Amator“), tak francouzský hrdina vybírá život (např. Veronika v „Dvojí život Veroniky“). Svou práci režiséra zakončil Kieślowski filmem „Tři barvy. Červená“.

 

 

Další dva snímky budou promítnuty v rámci sekce Nová Evropa:

 

Fígle (Sztuczki, 2007, Andrzej Jakimowski)

 

„Šestiletý Stefek pokouší osud. Žije v polském maloměstě spolu s rozvedenou matkou a starší sestrou, která se o něj stará. Právě ona ho přivede na myšlenku jemného, až magického ovlivňování situací, pokud ale sám něco drobného obětuje. Stefek na nádraží potkává muže, jenž mu připomíná dávno ztraceného otce, a rozhodne se jej namísto každodenního přestupu z vlaku do vlaku nasměrovat až k matčině obchodu. Jemná hra s osudem může začít. Scenárista a režisér Andrzej Jakimowski pracuje ve svém druhém snímku s neherci a reálným prostředím, čímž dosahuje dokumentárního pohledu na periferii. Současně nalézá řadu poetických momentů, v čemž mu vydatně pomáhá kamera Adama Bejarského zachycující atmosféru horkého a zdánlivě klidného léta.“ (ze stran www.febiofest.cz)

 

Hrají: Damian Ul, Ewelina Walendziak, Rafał Guźniczak, Tomasz Sapryk, Iwona Fornalczyk

Scénář: Andrzej Jakimowski

Kamera: Adam Bajerski

Hudba: Tomasz Gąssowski

Původní znění: polsky, italsky, anglické titulky

Tlumočení: CZ

 

„Andrzej Jakimowski studoval filozofii na Varšavské univerzitě a režii u Krzysztofa Kieślowského na Filmové fakultě v Katovicích. Do vlastní tvorby se pustil v roce 1991 jako režisér dokumentů a krátkých hraných filmů. Na poli celovečerních filmů úspěšně debutoval titulem Přimhuř oči (2002), který byl uveden v programu Febiofestu 2005 a kde se poprvé zaměřuje na dítě, desetiletou dívku, jež uteče z domova. Zájem o poetizující dětský pohled konfrontovaný se světem dospělých se objevuje i v mnohými cenami ověnčeném snímku Fígle (2007).“ (ze stran www.febiofest.cz)

 

 

Jahodové víno (Wino truskawkowe, 2007, Dariusz Jabłoński)

 

„Tento polsko-slovenský film vznikl na základě knihy Haličské povídky polského spisovatele Andrzeje Stasiuka. Českého diváka zvláště zaujme obsazení: Jiří Macháček ztvárnil hlavní roli policisty, jenž se rozhodne opustit slibně se rozvíjející kriminalistickou kariéru ve Varšavě a pracovat na venkovské policejní stanici v odlehlých horách. Hrdina je přesvědčený, že se tak konečně odstřihne od dosavadního způsobu života i životních traumat, kterými prošel. Poznává jednotlivé místní obyvatele, na první pohled prosté i trochu podivné lidi. Nejde však o banální příběh „měšťáka na vsi“, film se postupně proměňuje ve vyprávění o lásce, zradě, smrti, hledání pravdy a věcí, které nejsou hmatatelné, ale v životě každého z nás podstatné.“ (ze stran www.febiofest.cz)

 

Hrají: Jiří Macháček, Zuzana Fialová, Marian Dziędziel, Jerzy Radziwiłowicz, Mieczysław Grąbka, Lech Łotocki, Marek Litewka, Maciej Stuhr, Cezary Kosiński

Scénář: Andrzej Stasiuk, Dariusz Jabłoński

Kamera: Tomasz Michałowski

Hudba: Michał Lorenc

Původní znění: polsky, anglické titulky

Tlumočení: CZ

 

„Dariusz Jabłoński vystudoval režii na Vysoké divadelní, filmové a televizní škole v Lodži, jako druhý režisér spolupracoval například s Krzysztofem Kieślowským. Coby vedoucí firmy Apple Film Production patří mezi nejzkušenější polské producenty. Inicioval vznik Polské filmové ceny. Již v roce 1986 produkoval první polský nezávislý dokument Návštěva staré dámy. Sám režíruje jen zřídka. Řadu ocenění získal jeho dokumentární snímek Fotoamatér (1998). Celovečerním filmem Jahodové víno debutoval v hrané tvorbě. Je členem Evropské filmové akademie.“ (ze stran www.febiofest.cz)

 

Stránky Febiofestu

Stránky Polského institutu

filmpolski.pl

-hm-

28. 03. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146034 návštěv, dnes zatím 483 (5 online).