NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Slezsko černobílé a industriální

„Górny Śląsk: ziemia błogosławiona i ziemia przeklęta zarazem. Niezwykłe miejsce, gdzie w pięknym falistym pejzażu, wśród pól i lasów wyrastają nagle wieże kopalń i kominy hut; gdzie tłoczą się ulice i domy, odbierając oddech miastu, które bez żadnej wolnej przestrzeni „pomiędzy” staje się już innym miastem. Ziemia kryjąca w sobie „czarne złoto” chciwie poszukiwane przez ludzi i ziemia zasnuta pyłem i dymem, z resztkami lasów, w których już nie śpiewają ptaki. Inni są tu także ludzie: mówiący melodyjną śląską gwarą, z długimi i krótkimi samogłoskami, z miękkimi słowami zachowanymi jeszcze ze staropolszczyzny, przetykanymi twardym brzmieniem zapożyczeń niemieckich. Tożsamość Górnego Śląska od połowy XIX wieku związana jest z przemysłem górniczym – to wciąż podstawa życia większości rodzin tego regionu.“ (Elżbieta Łubowicz)

 

Tradičně hornický a hutnický region Horního Slezska prochází proměnou spojenou s krizí těžkého průmyslu. Industriální krajina zavřených šachet, výsypek, rozpadlých komínů a továren, které ztrácí svou fukci a stávají se tak estetickými objekty, láká v poslední době řadu umělců, připomeňme alespoň výstavu Industria Václava Jiráska v Galerii Rudolfinum a celou řadu doprovodných akcí a přednášek nebo zápis národní kulturní památky Vítkovické železárny do seznamu UNESCO (plánované na rok 2010). Po industriálních stopách se můžete vydat i na výstavě, která bude 10. 4. v 18 hod. zahájena v Polském institutu. Díky projektu Hornoslezského centra kultury (Górnośląskie Centrum Kultury) se předloni sjeli fotografové z Polska, z Česka, Slovenska a Maďarska a pokusili se na svých snímcích zachytit drsnou poetiku uhelné země. Černobílé fotografie zachycují ruiny, šerosvit průmyslových hal, tajemná zákoutí továren a chimérické stíny minulosti, průmyslová krajina konstrastuje s přírodou. Vylidněné prostory připomínají atmosféru Tarkovského Stalkera, zemi po katastrofě.


Autoři: Ewa Andrzejewska, Jaroslav Beneš, Jakub Byrczek, Josef Česla, Sławoj Dubiel, Gábor Kerekes, Andrzej Jerzy Lech, Marek Liksztet, Bohumír Prokůpek, Tomáš Rasl, Jan Reich, Marek Szyryk, Balázs Turay, Wojciech Zawadzki
 
Výstava potrvá do 30. 5. 2008

 

Polský institut, Malé náměstí 1 (vchod Karlova 27), Praha 1

 

Górnośląskie Centrum Kultury:Ukázky fotografií a průvodní slovo Elżbiety Łubowicz

 

-lk-

04. 04. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146696 návštěv, dnes zatím 90 (1 online).