NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Ze starých tisků

Dnešní let médii bude trochu netradiční. Nepodíváme se na čerstvé zprávy, ale vrátíme se k čtyřicet let starým článkům ze zažloutlých listů Práce, které na nás čekaly pod podlahou jednoho radotínského domku. Náhodné objevení starých novinových archů by samo o sobě nestálo za zveřejnění, kdyby se mezi mnoha nezáživnými listy z let dávno minulých nenašly i noviny z roku 1968. Navazujeme tedy na téma z minulého týdne, reflexe polských březnových událostí bude ale o něco historičtější. Pojďme zalistovat Prací č. 72 a 79, Deníkem revolučního odborového hnutí, ze středy 13. a 20. března 1968.

 

Milice a klid v ulicích Varšavy: Z Polska telefonuje E. Jiříček

 

Práce ve svém popisu aktuální situace v Polsku splétala informace „objektivní“ s komentáři z prorežimního tisku. Do článku se dostala řada zásadních informací: zákaz Dejmkovy inscenace Mickiewiczových Dziadů, navazující studentské demonstrace i vyloučení Michnika a Szlajfera ze studií. Psalo se i o střetu studentů a SSM, nepovoleném shromáždění a vyhnání dělníků z univerzity. Popis zásahu milicionářů se nebojí poukázat na jeho brutalitu i na oprávněný protest studentů proti mediální kampani, která se snažila označit protestující za „mladé křiklouny“ pod vlivem „politických bankrotářů“, nespolehlivé inteligence a sionistů. „Zanedlouho místo nich přijely jednotky pomocníků Veřejné bezpečnosti, shromáždění bylo rozehnáno. Jednotlivé skupinky se střetly s milicí. Při těchto střetnutích podle očitých svědků prý bylo postupováno hrubě a bylo použito pendreků, a to i proti děvčatům. Milicionáři byli naopak zasypáni kamením. K podobným utkáním došlo i v sobotu; určitou roli tu sehrály i komentáře novin, které páteční události označily v podstatě za nepřátelské chuligánství.“ Slovo má ale i tendenční Trybuna Ludu , která konstatuje, že „převážně šlo o chuligány, o lidi bez stálého zaměstnání“. Jiříček hlásí z Varšavy klid, ale optimisticky dodává, že debaty o demokratizaci musí pokračovat.

 

V kulturním okénku se objevila doplňující zpráva o cenzuře Dejmka. (Jiří Flíček: Dejmek zkouší Těžké časy) „V našem tisku probleskla zpráva, že Mickiewiczowy Dziady (Předchůdci, ale i Žebráci) v nastudování u nás známého K. Dejmka v Teatru Narodowem ve Varšavě se po zákazu, který je stihl 30. ledna, kdy bylo poslední představení, provázené demonstrací studentů, jež skončila zásahem milice, - budou opět hrát. Na místě jsem se mohl přesvědčit, že zpráva našeho tisku neodpovídá skutečnosti. Dziady jsou nadále staženy z repertoáru a nevíc nebyla cenzurou povolena další premiéra, Laskowské inscenace Witkiewiczowy protidiktátorské hry Gyubal Wahaczar, která se dočkala pouze generální zkoušky.“ Dziady, které měly premiéru 25. 11.1967, už se na scéně neobjevily. Autor dodává, že „stále platí jen pozvání do Moskvy nebo Leningradu“ a Dejmek zatím zkouší ve Varšavě Baluckého komedii Těžké časy a chystá se na Tylova Jana Husa.

 

Gomułka k situaci v Polsku

 

Jak už vypovídá dobový novinový titulek, Práce ze středy 20. března 1968 se držela oficiálního výkladu březnových událostí a slovo dala Władysławu Gomułkovi. 1. tajemník KC PZPR litoval, že se „značná část studentů nechala vyprovokovat k anarchii a porušování zákona“, ale zároveň dodal, že si je vědom, že ji ovlivňuje někdo „s protipolskými zájmy“. Vyjádřil se i k antisemitským kampaním a elegantně smetl ze stolu své špatné úmysly. „Prohlásil, že by bylo nedorozuměním, kdyby se v sionismu vidělo hlavní nebezpečí pro socialismus. (…) Kdo považuje Izrael za svou vlast, tomu jsme ochotni vydat pas.“ Řekl (možná nechtěně veršem) Gomułka. A můžeme být opravdu klidní, neboť „V závěru Gomulka uvedl, že žádná reakční síla neohrozí základy socialismu. Viníci budou potrestáni a nevinné budou všichni hájit. Strana bude jednat moudře a s rozvahou.“

Není nakonec lepší využít podobné noviny k tepelné izolaci?

 

Zdroj: Práce v Radotíně

 

-lk-

08. 04. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146695 návštěv, dnes zatím 89 (6 online).