NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Za literaturou do Polského institutu

Do Polského institutu v Praze se na konci dubna můžete hned dvakrát vypravit za literaturou. Méně obvyklé setkání (vztaženo na české poměry) Vás čeká 23. dubna od 18.00, kdy se v prostorách Polského institutu představí dominikán Tomasz Dostatni, autor knihy Prezkraczać mury (Zdolávat hradby). Ta je výsledkem dlouhodobé spolupráce autora s Univerzitou Marie Skłodowské-Curie v Lublinu, v jejímž rámci Tomasz Dostatni pravidelně organizuje teologická setkání a diskuse. V Praze bude představen chystaný český překlad knihy.

 

Otec Tomasz Dostatni je znám i v českém prostředí – v první polovině 90. let působil v Praze, je zakladatelem polské duchovní správy v Praze a Střediska křesťanské kultury při kostele sv. Jiljí. Působil zde také jako zpravodaj Vatikánského rozhlasu a Katolické informační agentury. Věnuje se rovněž překladům z češtiny, do polštiny překládá např. texty svého přítele Tomáše Halíka. Ten bude spolu s dalšími hosty spoluúčastníkem pražského setkání. Na Prahu Tomasz Dostatni vzpomíná rád, a možná i vzhledem k jeho polemice o kladech a záporech českého modelu popkultury, kterou vedl s Mariuszem Szczygłem (a Dostatni v ní byl tím zdrženlivějším), může být pražské setkání zajímavým seznámením s trochu jiným polským pohledem na českou kulturu: "Dziś wielu rodaków jeździ do Pragi, cieszyłbym się, gdyby kojarzyli to miasto nie tylko ze Szwejkiem, piwem czy jednodniowym spacerem, ale też z Vaclavem Havlem, Bedrzichem Smetaną, Antoninem Dworzakiem, Karelem Czapkiem, Janem Palachem."

 

Druhé pozvání do Polského institutu Vám pak může ušetřit jeden z pravidelných výletů například do Těšína pro další várku aktuálních polských knižních novinek. Ve dnech 28. a 29. dubna se v Polském institutu představí těšínské knihkupectví Matras, které všem zájemcům nabídne výběr dvou stovek titulů polské beletrie či slovníků. Knižní jarmark polské literatury můžete navštívit v pondělí 28. dubna od 9.00 do 20.00 a v úterý 29. dubna od 9.00 do 13.00 hodin, v prodejní místo se promění čítárna Polského institutu.

 

Zdroj: Polský institut v Praze

Knihkupectví Matras

 

-mb-

15. 04. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1131740 návštěv, dnes zatím 410 (2 online).