NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

KINOVINY: Kino na Hranici/Kino na Granicy

Dnes, 29. dubna, začal už 10. ročník česko-polského festivalu nad řekou Olší. Prvními filmy letošní přehlídky byly Hoří, má panenko! (Miloš Forman, 1967) a Zmory (Wojciech Marczewski, 1978). Obě projekce začaly ve 12 hodin. Slavnostní zahájení se ale letos uskuteční až druhý festivalový večer, 30. dubna od 19.00 v divadle Teatr im. Adama Mickiewicze, a jako filmová lahůdka bude pro návštěvníky připraven nový film Petra Zelenky Karamazovi.

 

Při prohlížení letošního programu bude nejeden filmový fanoušek vzdychat nadšením. Na festivalu v Těšíně se každý rok promítají spíše známé snímky, zařazené do souvislého cyklu, a nebo filmy úplně nové. Nejčastěji jsou to snímky přístupné většině diváků, jejich recepce není náročná. V Těšíně se kinematografie navrací k jednomu ze svých prvních cílů: baví publikum. A tak tomu bude i letos. Na návštěvníky festivalu čeká mnoho filmů známých z kin nebo televize, ale zároveň i několik rarit, o kterých možná ani neslyšeli; velké množství hraných a animovaných snímků vedle menší skupiny dokumentů; filmy s lehkou tematikou, ale i takové snímky, po kterých bývá „úzko“. Jako každý rok je i letos program pestrý a lákavý.

 

Během loňského ročníku mohli diváci vybírat filmy, které by chtěli v budoucnu na festivalu ještě jednou uvidět. Tak vznikl cyklus „11 filmů na 10tiletí“, v rámci kterého budou promítnuty snímky: Zmory (Wojciech Marczewski, 1978), Knoflíkáři (Petr Zelenka, 1999), Záhrada (Martin Šulík, 1995) aj. Organizátoři vyšli vstříc i divákům, kteří na otázku: jaké téma by chtěli představit v krátkém filmovém cyklu, odpovídali nejčastěji: alkohol. Připravili pro ně mini-cyklus „O pití a pijácích“. Pozornost si zaslouží především polský snímek Pętla (Wojciech Jerzy Has, 1957) či méně známá česká Naděje (Karel Kachyňa, 1963). Každoročně se objevují sekce „Retrospektiva“ a „Filmový portrét“. Letos se v jejich rámci seznámíme s tvorbou režiséra Pavla Juráčka, jednoho z tvůrců československé nové vlny, a hereckým uměním Franciszka Pieczki. Potěšující je, že se na festivalu objevuje každý rok více a více snímků ze Slovenska. Letos se jí věnuje bohatá sekce – „Slovenský animovaný film“. Pro návštěvníky jsou připraveny starší animované filmy od Studňi lásky (Viktor Kubal, 1943) až po Bábätko v banke (Vladimír Malík, 1988), nejzajímavější snímky ze současné animované tvorby, a také krátká exkurze do tvorby Ondreja Rudavého, multimediálního umělce a autora několika videoklipů pro MTV. Jako každoročně se můžete těšit na „Maďarský akcent“, krátký cyklus toho nejlepšího z maďarské kinematografie. Letos bude věnován úzkému tématu: Film a historie: Maďarsko '56. U příležitosti 40. výročí Pražského jara bude promítnuto několik dokumentárních filmů věnovaných událostem v Československu v roce 1968. Nejobšírnější bude jako vždy cyklus „Nové české, polské a slovenské filmy“. Na plátnech se objeví: O rodičích a dětech (Vladimír Michálek, 2008), Tajnosti (Alice Nellis, 2007), Ztracená dovolená (Lucie Králová, 2007, DOK), Pora umierać (Dorota Kędzierzawka, 2007), Rezerwat (Łukasz Palkowski, 2007), Śmierć z ludzką twarzą (Marcin Koszałka, 2007, DOK), Démoni (Róbert Švéda, 2007), Návrat bocianov (Martin Repka, 2007), Polčas rozpadu (Vlado Fischer, 2007) a mnoho jiných.

 

„KINO NA GRANICY to impreza kameralna, pozbawiona elementów rywalizacji (bez nadętych konkursów) czy snobistycznych zapędów. Niszowa - ale w najlepszym tego słowa znaczeniu“. Iwona Cegiełkówna („Kino” 6/2006)

 

„W sytuacji, gdy w obiegu komercyjnym kultury najbliższych sąsiadów oddalają się od siebie bardziej niż za czasów PRL-u, takie przedsięwzięcie, jak cieszyńskie KINO NA GRANICY jest czymś niezastąpionym i bardzo sympatycznym“. Tadeusz Sobolewski

 

Více informací zde.

-hm-

29. 04. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149532 návštěv, dnes zatím 69 (4 online).