NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Polské snímky na festivalu Psycho Film (6. – 8. 6.)

Příští víkend (6. – 8. 6.) se v Praze uskuteční další z menších, ale o to zajímavějších filmových festivalů: druhý ročník Psycho Filmu Praha. Letošní ročník bude mít téma euthanasie a sebevraždy a přináší filmy nejnovější i ty, které nechali natočit nacističtí ideologové v 30. letech. Na festivalu v kině Atlas se budou promítat čtyři polské filmy, dva z nich, Popravčí F. Zylbera a Poznamenaní W. Saniewského, se představí českému publiku poprvé. Druhé dva, Spirála a Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou zase lákají režií Krzysztofa Zanussiho. Projekce uvede odborník z PL Bohnice, vstup je zdarma.

 

Anotace filmu ze stránek Psycho Filmu:

 

Život jako smrtelná choroba přenášená pohlavní cestou (2000)
r.: Krzysztof Zanussi

sobota 7. 6. v 15.00


Krzysztof Zanussi ve tomto snímku navazuje na problém, který otevřel už ve Spirále: Může se člověk smířit s blížící se smrtí? Šedesátiletý Tomáš Berg (Zbigniew Zapasiewicz), egoistický a cynický lékař, má podezření, že je vážně nemocný. Po provedených vyšetřeních se dozví, že jeho nemoc je smrtelná. V té chvíli pocítí touhu o život bojovat. Dostane peníze od bývalé ženy (Krystyna Janda) a odjede do Francie na speciální vyšetření. Ukáže se ale, že na operaci je už pozdě. Téma Spirály se zde rozšiřuje o další otázky: Jak žít, když víme, že jsme smrtelně nemocní? Jakým způsobem jít vstříc smrti? Jak nalézt Boha? Jak věřit? Filmový režisér, scénárista a producent Krzysztof Zanussi (mimo jiné autor proslulých snímků Struktura krystalu, Iluminace, Ochranné zbarvení či Konstanta) i zde klade důraz na vnitřní sebereflexi hrdiny, který bojuje se svými morálními a psychologickými problémy.


Poznamenaní (1988)
r.: Wiesław Saniewski

sobota 7. 6. v 17.30


Polský Přelet nad kukaččím hnízdem. Tak se začalo říkat snímku Poznamenaní Wiesława Saniewského po jeho úspěšném přijetí na festivalu v Gdyni. Film natočený na motivy povídky Andrzeje Kijowského dostal gdaňského Lva za kameru a Novinářskou cenu na XIII. FPFF v Gdyni v roce 1988. Wiesław Saniewski ve svém filmu zblízka sleduje problémy soužití lidí „normálních“ a psychicky nemocných. Joanna (Ewa Wiśniewska) - žena a matka, se po dlouhé nemoci rozhodne spáchat sebevraždu a předávkuje se léky. Z její smrti je obviněn Joannin manžel – Jan (Piotr Fronczewski). Ten se zpočátku nařčení brání, necítí se vinný, ale nakonec se pod tíhou problémů zhroutí. Ztráta manželky, obvinění z její smrti, problémy v zaměstnání a odchod jeho milenky, to vše dostane Jana do nemocnice, kde je podroben psychickým vyšetřením. Čas mimo nemocnici se ale nezastaví a problémy začnou stíhat Jana i tam.

 

Popravčí (1999)
r.: Filip Zylber

sobota 7. 6. v 20.00


Film Popravčí Filipa Zylbera se snaží podívat na problém euthanasie z jiného, netradičního úhlu pohledu. Hrdinou filmu je Alex (Rafał Mohr), mladý člověk, který nepoznal lásku své matky. Jeho bratr sedí ve vězení a dívka, kterou miluje, je s někým jiným. V rámci studentské praxe se stará o bývalého pracovníka StB Kozara (Jerzy Nowak), který Alexe poprosí, aby mu vzal život, za což mu nabídne 16 000 dolarů. Alex nakonec podlehne přemlouvání starce a vykoná, oč ho Kozar prosil. Za obdržené peníze si pronajme byt a změní svůj životní styl. Posléze začne přemýšlet o tom, že by mohl poskytovat služby „popravčího“ dalším lidem, kteří chtějí umřít, ale nedokáží sami spáchat sebevraždu. Dá si inzerát do novin a začne se vplétat do pekelné hry života se smrtí. Film byl oceněn na MTF v Mannheimu.

Spirála (1978)
r.: Krzysztof Zanussi

neděle 8. 6. v 15.00

Do turistické chaty Mořské oko přijíždí turista (Jan Nowicki), jehož chování je od samého začátku podivné. Klíče od auta hodí do vodopádu a během krátké chvíle se stihne pohádat s několika jinými turisty. Po mnohých konfliktech si vypůjčí spacák a usne v jídelně. Následující den se ukáže, že tajemný člověk zmizel, pravděpodobně se vydal na výstup do hor. Osazenstvo chaty začíná být nervózní z jeho dlouhé nepřítomnosti a začne po něm pátrat. Po různých komplikacích se ho podaří s pomocí vrtulníku nalézt a nepřítomný a silně podchlazený muž je odvezen do nemocnice. Ukáže se, že neznámým turistou byl Tomáš Pátek, jehož úspěšnou kariéru přerušila smrtelná choroba, a do hor utekl s jediným cílem: spáchat sebevraždu. V nemocnici se jeho stav zlepší, ale lékaři dobře vědí, že je to známka blízkého konce… Jeden z polských kritiků nazval tento snímek „filmem o zoufalém a beznadějném umírání“. Spirála Krzysztofa Zanussiho je filmem o smrti, na kterou není člověk nikdy připraven a se kterou se nedokáže žádným způsobem vyrovnat.

 

 

Podrobný program najdete zde

 

-lk-

28. 05. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134445 návštěv, dnes zatím 250 (5 online).