NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Zbig Rybczyński v La Fabrice

La Fabrika uvede v úterý 3. června od 20 hod. v cyklu Filmové dialogy č. 6 komponovaný večer režisérky, výtvarnice a animátorky Michaely Pavlátové a polského elektronického animátora Zbiga Rybczyńského (*1949).

 

Projekce filmů:

ČTVEREC (1972)

TANGO (1980)

SCHODY (1987)

ORCHESTR (1989)

ČTVRTÝ ROZMĚR(1988) 

a další

 

„Zbigniew Rybczyński je absolventem uměleckoprůmyslové sochařské školy v Łódżi. Zde se také později stal absolventem Łódzkiej szkoły filmowej v oboru kameramanství. Těsně po skončení školy vytvořil několik krátkých, experimentálních filmů, z nichž film s názvem TANGO (1980) mu přinesl v roce 1983 Oscara v kategorii animovaných filmů. Byl to poslední Rybczyńského film, který natočil v Polsku. V roce 1983 Zbig opouští svou rodnou zem. Získání Oscara a také mnohé kontakty, které získal během svého vysokoškolského studia, vytvořily reálný předpoklad pro velice zdařilý start tohoto nadějného tvůrce ve Spojených státech. Fascinovala ho filmová a audiovizuální technika. Práce v amerických filmových společnostech, které disponovaly nejmodernější technikou, byla pro něho příležitostí k fascinujícím vizuálním experimentům. Začal reklamami a videoklipy. Úspěšná práce na tomto poli mu pomohla získat finanční prostředky pro realizaci vlastních filmových projektů.


Prvním Rybczyńského filmem, který vzbudil zájem kritiky, byly SCHODY (STEPS, 1987) - půlhodinová reportáž z fiktivního výletu amerických turistů "dovnitř" veleslavného díla světové kinematografie, Eisensteinova KŘIŽNÍKA POTĚMKINA. Bujará, bezstarostná skupina Američanů vedená sovětským průvodcem se prochází po oděských schodech, na kterých právě vrcholí slavná filmová scéna pochodu ozbrojených kozáků. Do autentické černobílé sekvence filmu Rybczyński pomocí velice náročných, precizně vycizelovaných postupů přivádí barevné postavy rozjařených yankeejů. Velice osobitým způsobem komentují sled událostí, kterých se účastní. Film vrcholí závěrečnou scénou s kočárkem řítícím se po schodech dolů. Nemluvně nakonec nezahyne, ale ocitá se na barevné, lepší a hlavně bezpečnější straně skutečnosti.

Dalším Zbigovým počinem byl ČTVRTÝ ROZMĚR (THE FOURTH DIMENSION, 1988), poetická, vizuální miniepopej o setkání muže a ženy a jejich následném milostném splynutí. Těla obou milenců spolu se stěnami pokoje, okny a dveřmi se pomalu ohýbají, prodlužují a začínají se stáčet kolem své osy jako molekula dvoušroubovicové molekuly DNK. To vše v taktu neskutečně sugestivní hudby neméně slavného polského jazzového houslového iluzionisty Michała Urbaniaka. Film je fascinující z mnoha různých důvodů. Především tím, že se Zbigovi Rybczyńskému podařilo zcela jednoznačně dokázat, že filmový obraz nemusí být jen reprodukcí reálné skutečnosti, ale že je možné skutečností manipulovat zcela libovolným a navýsost fantaskním způsobem a přitom ji podrobovat neustálým experimentům.

V roce 1989 natáčí Zbig svůj další film s názvem ORCHESTR (Ł ORCHESTRA). Film je složen ze šesti surrealistických epizod podmalovaných Mozartovou, Chopinovou, Albinoniho, Rossiniho, Schubertovou a Ravelovou hudbou. Tentokrát Zbig použil videokameru spřáženou s počítačem. Základní sekvence byly natočeny v Pařížské Opeře, Louvru a v katedrále v Chartrés. Herci byli nasnímáni ve studiu v New Jersey, aby pak byli pomocí počítače vmontováni do Zbigem naplánované scenérie, zatímco jejich pohyby byly přesně sesynchronizovány s hudbou.

ORCHESTR je Zbigovou vizí osudu člověka. Jednotlivé sekvence Zbigova filmu hovoří o pomíjivém smyslu života, o jeho radostech, ale i strastech. Sotvaže je člověkovi dopřáno ochutnat z číše životních slastí, okamžitě o ně přichází.
Zbigův film ORCHETR byl po zásluze oceněn celou řadou cen : Velkou Cenou festivalu elektronických filmů v Tokio, cenou Emmy v Hollywoodu, Prix Italia a celou řadou dalších.“ (ze stránek La Fabrika)

 

Zbig Rybczyński: Pohlédnout do budoucnosti

 

-lk-

01. 06. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133263 návštěv, dnes zatím 151 (5 online).