NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

LETEM MEDIÁLNÍM SVĚTEM: Média (p)o výbuchu

Ve všech polských denících se v posledních dnech přetřásají zejména dvě věci – fotbalové Euro a aféra Lecha Wałęsy. Fotbal nás na polonistice příliš nezaujal, o wałęsovské aféře jsme psali minule (zde) a jistě bude příležitost se k ní brzy ještě vrátit. Mezitím snad u sousedů pokročí od hromadění neověřených zpráv a vzájemných urážek minulých i současných prezidentů k něčemu konstruktivnějšímu. Psalo se tedy v souvislosti s Českou republikou i o něčem jiném než o Euru?

 

23. číslo Tygodniku Powszechného přineslo mimo jiné rozhovor s Tomášem Halíkem. U příležitosti svých šedesátých narozenin spolu s Norbertem Schmidtem zčásti bilancuje, zčásti nahlíží kupředu. Poslední, jak sám říká hyperaktivní dekáda byla pro něj tou „nejšťastnější a nejplodnější“, kterou dosud prožil, mj. i díky vlastní schopnosti naučit se vyrovnávat se s kritikou a soud nad sebou samým nechat Bohu. Dziennik naopak zpovídal Michala Viewegha (Nie mogę pójść się upić jak człowiek, 30. května). Ten polskému novináři Maxi Fuzowskému prozradil to, co by novináři českému nikdy neřekl. Nehledejte senzaci – o bulváru se tu sice mluví, ale jen proto, aby polský čtenář pochopil, že čeští kritici neoceňují Viewegha jako autora na základě jeho textů, ale pod dojmem jeho mediálního obrazu. Świat Literacki v Polsku právě vydává Vieweghův román Vybíjená (Zbijany) v překladu Jana Stachowského, takže tezi recenzenta této knihy – opět Maxe Fuzowského –, že Viewegha jakožto reprezentanta kvalitnější podoby populární literatury může Čechům leckdo závidět, mohou posoudit polští čtenáři sami.

 

Většina zpráv v polských denících však měla poněkud méně intelektuální podobu. "Nejzajímavější" novinky vezměme letem světem – v českém Náchodě se pere polské špinavé prádlo. Nemocnice v Bystrzycy Kłodzké totiž nemá ani na nové povlečení, ani na vlastní prádelnu. A v Čechách je levněji. Článek Gazety Wyborczy z 30. května (Czesi piorą nasze brudy) je vůbec absurdně smutným čtením... Došlo i na otázku, zda si někdo pamatuje, kdy tamější nemocnice naposledy dostala nové ručníky.

 

Vyplivnutí žvýkačky na zem nebo odhození zbytků jídla vás v Praze může nově stát až 4 tisíce złotých, varuje v úterý Gazeta Wyborcza. Ženská příloha Dzienniku zase o víkendu přinesla polským dámám návod, kterým fotbalistům by měly věnovat pozornost, když už musejí kvůli svým mužům fotbalové Euro strpět. Mezi osmi nejpřitažlivějšími fotbalisty se objevil i Čech Milan Baroš, který má prý odzbrojující úsměv, má rád své Ferrari F430 a rychlou jízdu. „Która kobieta nie chciałaby się z nim przejechać...” Jak Koller se pro změnu ve sportovní příloze téhož deníku dostal na seznam fotbalistů nejošklivějších, jakkoli jej Dziennik přetiskl se serveru Who ate all the pies.tv. Jiný kraj, jiný vkus...

 

Piotr Pacewicz si v deníku Gazeta Wyborcza zoufal nad výsledkem posledního průzkumu CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej), podle něhož si 66 % Poláků myslí, že gayové a lesbičky by neměli mít právo pořádat veřejné manifestace, 69 % je proti tomu, aby veřejně poukazovali na svůj způsob života, a pro 31 % je podle průzkumu homosexualita záležitostí nenormální, která by neměla být tolerována. Není divu, že se pak Pacewiczovi Česko stává symbolem země vskutku tolerantní, neboť tam podle posledního průzkumu Eurobarometru 52 % lidí souhlasí s manželstvím homosexuálů, zatímco Polsko s 18 % kladných odpovědí předstihli i katolíci z Iberského a Apeninského poloostrova.

 

V Dukovanech zase musel být v úterý 3. června v důsledku lidské chyby (podtrženo!) odstaven jeden ze čtyř bloků jaderné elektrárny. Gazeta Wyborcza kvůli tomu ve středu údajně zpovídala i tamějšího tiskového mluvčího – elektrárna sice chvilku dštila páru, ale nikoli radioaktivitu, a za posledních několik let si dokonce nevyžádala ani žádného raněného, natož lidskou oběť. Inu, zlaté české ručičky. Ptáte se, proč Poláky právě teď zajímají Dukovany? Od středečního rána 4. června totiž Poláky znepokojovala rychle se šířící informace, že na Ukrajině došlo k výbuchu atomové elektrárny, přichází druhý Černobyl a ohroženo je i polské území. I na servis Gazety Wyborczy Alert24.pl volali vystrašení čtenáři s dotazem, zda je bezpečné vyjít na ulici. Z rozšíření uvedené fámy by měl bezesporu radost i sám Orson Welles. V médiích si tedy dali značnou práci, aby zprávu dementovali. Jen kdyby nezlobily ty Dukovany. A to ani v Gazetě ještě netušili, že téhož dne dojde k havárii ve slovinské jaderné elektrárně Krško... Natož aby věděli, že 7. června sami napíší, že 29. května skutečno došlo k drobné havárii v ukrajinské jaderné elektrárně v Rovnu. Ta sice měla k Černobylu opravdu hodně daleko, ale novinářům už z toho všeho šla klávesnice kolem. Zvlášť když jedna událost byla údajně pouze cvičením a ke druhé pro změnu celý týden vůbec nedošlo.

 

Rzeczpospolita si povšimla také tématu, který Čechy stále zajímá – bratrů Mašínů. V souvislosti se spory kolem jejich nedávného vyznamenání premiérem Topolánkem a opětovným návrhem Senátu, aby byli zbylí členové jejich skupiny vyznamenáni Medailí za hrdinství, citují Barbara Sierszuła a Wojciech Lorenz zarytého odpůrce možného vyznamenání Mašínů Vojtěcha Filipa, historika Eduarda Stehlíka i Petra Kouru z Ústavu pro studium totalitních režimů. Přidávají odkaz na vzpomínky Milana Paumera z portálu Českého rozhlasu Praha a plní informační povinnost, nic více. Česká vláda se rozhodla prodat letiště v Praze-Ruzyni a zrušila poplatky za návštěvu u lékaře pro děti do šesti let věku. Nezaměstnanost v květnu opět klesla a polovina mateřských a základních škol v republice v pondělí stávkovala za vyšší platy. Informace nejstručnější, jak to jen jde.

 

Na závěr pro vás máme malou perličku. Jste pravidelnými čtenáři Gazety Wyborczy? Zajímáte se o dění v Polsku? Sledujete polská média? Pak si můžete ve speciálním testu vyzkoušet, jak pozorně jste mediální události uplynulého týdne vstřebávali. Dojde na atomový poplach i Lecha Wałęsu. Kvíz GW najdete na této adrese.  

 

Max Fuzowski: Nie mogę pójść się upić jak człowiek (Dziennik, 30. května 2008)

Marzena Kasperska: Czesi piorą nasze brudy (Gazeta Wyborcza, 30. května 2008)

Najseksowniejsi piłkarze wkraczają do akcji (Dziennik, 7. června 2008) 

Piotr Pacewicz: Polacy – dzieci Giertycha (Gazeta Wyborcza, 7. června 2008)

Gazeta Wyborcza a jaderné elektrárny

Barbara Sierszuła, Wojciech Lorenz: Czescy bohaterowie czy zwykli bandyci? (Rzeczpospolita, 3. června 2008)

 

Michala Benešová 

09. 06. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134445 návštěv, dnes zatím 250 (5 online).