NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: Polské povídkové antologie

V dnešním knižním koutku se u příležitosti vydání nové povídkové antologie populárních polských prozaiků podíváme, jak se v Polsku psaní "na zakázku" daří – a nabídneme i několik literárních ochutnávek.  

 

 

Wakacyjna miłość

(Świat Książki, Warszawa 2008)

 

Povídkový soubor Wakacyjna miłość je další z řady podobných antologií, které se v Polsku již několik let těší značné pozornosti tamějších vydavatelů. Móda na tematicky zaměřené povídkové publikace, do nichž obvykle přispívá hned několik známých a populárních polských autorů, evidentně padla i na úrodnou čtenářskou půdu. Knížky vycházející při nejrůznorodějších příležitostech (letní prázdniny jsou jen jednou z nich) se dobře prodávají, spisovatelé jsou stále ve větší míře ochotni psát "na zakázku", již takřka bez ohledu na zvolené téma (ostatně v podobných výborech se recyklují stále tatáž jména) – inu, i literatura je byznys. Konec konců není divu: náklady těchto tematicky zaměřených antologií se pohybují až kolem 40 či 50 tisíc výtisků, o čemž si dnes polští autoři při vydání svých vlastních románů mohou nechat jen zdát. Značnou vlnu zájmu o podobnou "literaturu v kostce" odstartovalo v roce 2005 vydání souboru s milostnou valentýnskou tematikou 10x miłość právě v nakladatelství Świat Książki, které na tomto poli slaví nejvíce úspěchů. O lásce psali Pilch i Gretkowska, ale kritici si zoufali nad nevyrovnaností celého souboru a přespříliš komerčním přístupu k literární tvorbě. Mezitím si polští čtenáři mohli počíst např. v Opowiadaniach letnich, a nawet gorących (Prószyński i S-ka, 2006), Opowiadaniach szkolnych (Prószyński i S-ka, 2007), v několika vánočních (Opowieści wigilijne, Prószyński i S-ka 2005; 9 Wigilii, Świat Książki 2007; pro děti Opowiadania Wigilijne, Wydawnictwo Literatura, 2007) i valentýnských souborech nebo např. v antologii kriminálních příběhů Trupy polskie (EMG, 2005), kterou nadto ocenila i polská literární kritika (odkaz na ukázky najdete na konci textu). Pravým opakem se stal kupříkladu soubor povídek věnovaných tematice AIDS Trafieni, jdoucí ve stopách průlomového románu Pozytywni Maćka Millera. Před třemi lety jej vydalo nakladatelství W.A.B. (a přispěl do něj i např. Michał Witkowski), ale knihu nezachránil ani ušlechtilý záměr připomenout Polákům Světový den boje proti AIDS. 

 

Ani letně prázdninová tematika není úplnou novinkou – již v roce 2005 vydalo nakladatelství W.A.B. povídkovou knihu Wszystkie dni lata, na jejímž vydání úspěšně spolupracovalo s týdeníkem Newsweek. Ten oslovil devět polských autorů (mj. Wojciecha Kuczoka, Pawła Huelleho či Sławomira Shutyho), aby – inspirováni slavným filmem Tadeusze Konwického Ostatni dzień lata – napsali povídku na téma dvojice lidí, pláž, současné reálie... V tomto ohledu byla jistě průkopnickým počinem akce jiného týdeníku, Polityky, nazvaná "Pisz do Pilcha". Polityka svou mohutně propagovanou akci se zadáním "napište krátkou realistickou mikropovídku ze současného Polska" završila knižním vydáním textů-miniatur více než třiceti debutantů (Pisz do Pilcha. Opowiadań wspólczesnych trzydzieści i trzy, Świat Książki 2005). Vybírat měli organizátoři soutěže v čele s Jerzy Pilchem z čeho – do redakce Polityky přišlo kolem tří tisíc textů. Na samotné knize pak však byly možná nejinspirativnější vstupní úvahy samotného Pilcha o ochotě či neochotě autorů vyprávět příběhy a stavět své texty na zajímavé fabuli. Část úvodu ke knize si můžete přečíst zde.

 

Zadání nové antologie Wakacyjna miłość znělo: napište krátký příběh letní prázdninové lásky. Zlákat se tentokrát nechali nejen méně známí autoři, pro něž je podobná příležitost, nota bene mohou-li přispět do knihy vedle známých osobností současné polské literatury, nepochybně lákavá (za všechny jmenujme Małgorzatu Kalicińskou nebo Jacka Melchiora), ale i Wojciech Kuczok, Jerzy Pilch, Maria Nurowska, Anna Nasiłowska či Stefan Chwin. Celkem dvanáct autorů nás ve svých povídkách zavádí na nejrůznější místa, do minulosti i polské současnosti, využívá různých literárních žánrů a buduje různorodou atmosféru. Jste-li milovníky prázdninové romantiky, posuďte sami. Na druhou stranu, nechybějí ani příběhy milostně zcela pragmatické.

 

Weekend v SPA - i takto může vypadat stránka věnovaná právě vyšlé literární antologii...

 

Ukázky z antologie Trupy polskie:

Jacek Dukaj: Diabeł w strukturze

Joanna Chmielewska: Zapalniczka

 

Ukázky z antologie 10x miłość:

Izabela Filipiak: Klarysa

Janusz Leon Wiśniewski: Około osiemnastu miesięcy wcześniej...

 

Michala Benešová

16. 06. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147104 návštěv, dnes zatím 498 (3 online).