NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Jerzy Stuhr jako Richard III. v Ostravě

V letošním roce se také Ostrava připojí k významnému česko-slovenskému uměleckému projektu, který je znám jako Letní shakespearovské slavnosti. V průběhu léta tak budou mít návštěvníci možnost prožít v prostorách Slezskoostravského hradu vskutku nevšední zážitek – zhlédnout v mistrovském provedení předních českých, slovenských a polských herců čtyři díla Williama Shakespeara. Od 22. července do 6. srpna 2008 se postupně představí Komedie omylů, Bouře, Richard III. a Jak se vám líbí.

 

William Shakespeare: Richard III.

Pozoruhodné představení v podání polského divadla Teatr Ludowy z Krakova nastudoval Jerzy Stuhr, respektovaný režisér a snad ještě populárnější divadelní i filmový herec (mj. King Size, Tři barvy: Bílá, Dekalog, Sexmise, Amatér). Jerzy Stuhr v Richardovi III. zároveň ztvárnil hlavní roli. Shakespearovo drama vypráví o člověku zachváceném šílenstvím moci, který bez skrupulí manipuluje lidmi a svým okolím, aby se vydral na královské výšiny. Ve své touze po trůnu proti sobě rozeštvává navzájem šlechtice, které nejprve vyzdvihnul, kompromituje je a vraždí. Richardovi nechybí „jen“ morální zábrany: on se zlem opájí. Právě o tom vypráví i Stuhrovo představení, které diváka vtahuje do napínavého děje a dělá z něj zaujatého svědka Richardových cynických zpovědí. Slavnou větou „Království za koně!“ pak padlý tyran ještě v poslední chvíli hystericky hledá záchranu před blížící se smrtí.

 

Inscenizace divadelní hry v překladu Stanisława Barańczaka a v nastudování krakovského souboru získala několik domácích ocenění. Představení Richard III. je v polštině a hraje se pouze dvakrát na ostravské scéně Slavností (31. července a 1. srpna 2008, vždy od 20:30 hod.). Druhé ostravské představení bude navíc zcela posledním uvedením této hry vůbec.

 

Teatr Ludowy

Stránky organizátorů ostravské části Shakespearovských slavností 2008

 

-red-

15. 07. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147173 návštěv, dnes zatím 567 (4 online).