NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

34. Letní filmová škola Uherské Hradiště

Letošní ročník jednoho z největších českých filmových festivalů proběhne v termínu od 25. července do 3. srpna 2008. Program bude tradičně rozdělen do několika cyklů. Milovníky polských filmů potěší přehled tvorby Jerzyho Stuhra – na festivalu budou promítnuty všechny jeho snímky. Krátce zavítáme i do historie polské kinematografie. Zezowate szczęście, Matka Joanna od Aniołów, Personel aj. budou reprezentovat naše severní sousedy.

 

 

Jerzy Stuhr – herec a režisér

 

Asi většina z nás si pamatuje hrdinu „slavného“ polského filmu Sexmise, hraného Jerzy Stuhrem. Polský herec se narodil v Krakově v roce 1947. Má za sebou bohatou divadelní praxi, v letech 1972-1991 hrál v divadle Stary Teatr v Krakově. Ve filmu se poprvé objevil na začátku sedmdesátých let. Prvními úspěchy byly role ve filmech Spokój (1976, Krzysztof Kieślowski), Wodzirej (1977, Feliks Falk) a Amator (1979, Krzysztof Kieślowski). V osmdesátých letech mu největší slávu přinesla spolupráce s Juliuszem Machulským – Sexmise (1983) a Kingsajz (1987). V 1994 natočil svůj filmový debut Spis cudzołożnic. Dnes je autorem už šesti celovečerních filmů, většina z nich byla vyznamenána na nejednom polském i zahraničním festivalu.

 

Jerzy Stuhr bude hostem na letošní LFŠ, osobně převezme Výroční cenu AČFK za osobní umělecký přínos evropské a světové kinematografii, která mu byla loni udělena.

 

V rámci cyklu budou promítnuty následující filmy:

 

Seznam cizoložnic/Spis cudzołożnic (1995)

Milostné příběhy/Historie milosne (1997)

Týden ze života muže/Tydzień z życia mężczyzny (1999)

Velké zvíře/Duże zwierzę (2000)

Počasí na zítra/Pogoda na jutro (2003)

Průvod/Korowód (2007)

 

Sexmise/Sexmisja (1984, Juliusz Machulski)

 

 

Panorama filmové kritiky

 

Letos poprvé se na festivalu objeví projekt Panorama filmové kritiky. V jeho rámci bude uveden cyklus filmů národních kinematografií visegrádské skupiny. Za výběrem snímků stojí vybraná filmová periodika – ty polské byly na festival vyslány autory z Kwartalniku Filmowého. Jsou to:

 

Šilhavé štěstí/Zezowate Szczescie (1960, Andrzej Munk)

Personál/Personel (1975, Krzysztof Kieślowski)

 

 

Bratři v triku (Film a magie)

 

Velmi kvalitní výběr polských filmů čeká na diváka také v cyklu Bratři v triku (Film a magie). „Součástí programu bude představení různých úrovní chápání vztahu filmu k tématu magie. Magie zde není myšlena pouze jako zaklínadlo, nýbrž znamená rozmanité cesty přístupu k transcendentní skutečnosti, ale i její zneužívání ve jménu okultismu, náboženství, fanatismu či politiky.“ (www.lfs.cz)

 

Janek vodnář/Jańcio Wodnik (1993, Jan Jakub Kolski)

Medium (1985, Jacek Koprowicz)

Fígle/Sztucki (2007, Andrzej Jakimowski)

Matka Johana od Andělů/Matka Joanna od aniolów (1961, Jerzy Kawalerowicz)

 

 

Více informací o festivalu

Více o polských filmech a režisérech zde 

 -hm-

20. 07. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134445 návštěv, dnes zatím 250 (5 online).