NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Literární víkend v Berouně

O následujícím víkendu se můžete vydat do okolí Berouna, kde se uskuteční literární akce nazvaná Stranou ´08 – Evropští básníci naživo. „Slovanský“ seznam hostů zahrnuje mnoho jmen, s nimiž jste se mohli setkat např. na stránkách internetového literárního časopisu Pobocza. Z Poláků jsou to Franciszek Kamecki, Paweł Szydeł a Genowefa Jakubowska-Fijałkowska. Dále se představí básníci nejen od nás, ale i ze Slovinska, Srbska a Slovenska.

 

První den setkání, v pátek 25. července, se v rámci večerního autorského čtení budete moci setkat nejen s výše zmíněnými autory (českou literaturu budou reprezentovat Magdaléna Platzová či Lenka Daňhelová) od 17 hodin v letní zahrádce Restaurace U Madly v Berouně, v sobotu 26. července pak proběhne od 15 hodin autorské čtení na blízkém hradě Krakovec zakončené koncertem Oldřicha Janoty.

 

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska je autorkou čtyř sbírek (zatím poslední Czuły nóż, Mikolów 2006), její střídmé, ostré, jako by mezi řečí pronesené palčivé verše se nepokrytě inspirují každodenní lidskou bolestí. Nic nepřikrášlují, vypovídají úsečně, takřka nepoeticky, zato zvláštně důvěryhodně ("pianistka / wkłada matce / w usta łyżkę / ciasno od tej miłości / matka/ czy fortepian"). Posoudit můžete sami např. na stránkách čtvrtletníku Pobocza

Franciszek Kamecki je možná znám i širšímu okruhu českých čtenářů poezie, vloni mu v pražském vydavatelství H+H vyšla sbírka Nářek kněze. Kamecki navazuje na tvůrčí linii Jana Twardowského, tedy tzv. kněžské lyriky. V jeho verších se však Bohu říká O.K., ajlavjů... Přesto je mu bytostným tématem hledání víry, nejen v příběhu vlastního života, ale i na příkladu několik známých osobností. A hledání pro něj znamená tázání... Ukázku z knihy si můžete přečíst na webových stránkách iLiteratury.

Verše Pawła Szydła známe nejen ze zmíněného časopisu Pobocza, jehož je sám šéfredaktorem, ale např. i ze Psího vína. Kromě několika básnických sbírek (poslední sbírku W lodowatej Islandii codzienności si můžete přečíst na jeho webových stránkách) je ale i autorem odborné práce Prawda i fikcja literacka w polskich badaniach teoretycznoliterackich (k dispozici zde).

 

-mb-

23. 07. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1134444 návštěv, dnes zatím 249 (6 online).