NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

NOVÉ KNIHY: O polských režisérech

Před nějakým časem se v polských knihkupectvích objevily dvě nové knihy – Autorzy kina polskiego tom 2 a Autorzy kina polskiego tom 3. Doplnily tak sérii knih o polských režisérech. Už dříve byly vydány – Kino polskie w trzynastu sekwencjach a Autorzy kina polskiego.

 

Druhá kniha z této série – Kino polskie w trzynastu sekwencjach, pod redakcí Eweliny Nurzyńské-Fidelské, která vyšla v roce 2005 v nakladatelství Rabid, byla už rozšířeným vydáním první „vlaštovky“ na tomto poli. V roce 1996, u příležitosti stého výročí od počátků kinematografie v Polsku, se objevila publikace Kino polskie w dziesięciu sekwencjach, která měla také anglickou verzi – Polish Cinema in Ten Takes. Obsahovala texty o tvorbě deseti režisérů. I když výběr osobností záležel na autorech textů, jako celek tvoří kniha dekalog nejdůležitějších osobností polské poválečné kinematografie. V roce 2005 se kniha dočkala svého opětovného vydání. Jednotlivé texty byly rozšířeny o úvahy o pozdější tvorbě režisérů nebo o dosud neznámé fakty. Objevily se také tři nové texty, dohromady se tedy v knize představilo třináct režisérů: Andrzej Wajda, Andrzej Munk, Wojciech Jerzy Has, Kazimierz Kutz, Jerzy Kawalerowicz, Tadeusz Konwicki, Stanisław Różewicz, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Filip Bajon, Andrzej Kondratiuk, Grzegorz Królikiewicz a Zbigniew Rybczyński. Pojetí textů se různí podle stylu svého autora a způsobu tvorby konkrétního režiséra.

 

O rok dříve byla v nakladatelství Rabid vydána kniha Autorzy kina polskiego pod redakcí Grażyny Stachówny a Joanny Wojnické. Třináct publikovaných textů se liší tak jako režiséři, které popisují. Různé generace, různé styly, různá témata. Všechny tvůrce ale spojuje to, že se nikdy dříve nedočkali obšírnějšího zpracování vlastní tvorby. Čtenář se tak může seznámit s méně známými režiséry i těmi, jejichž filmografii už dávno dobře zná. Jsou to: Janusz Nasfeter, Janusz Morgenstern, Janusz Majewski, Witold Leszczyński, Edward Żebrowski, Jerzy Skolimowski, Andrzej Barański, Marek Koterski, Wojciech Marczewski, Jerzy Stuhr, Piotr Szulkin, Magdalena Łazarkiewicz, Jan Jakub Kolski, Dorota Kędzierzawska, Mariusz Grzegorzek a Mariusz Treliński.

 

Celé tři roky jsme museli čekat na další díly této publikace, které přinesou texty o jiných polských režisérech. Až na konci minulého roku vyšly v nakladatelství Jagelonské univerzity současně dokonce dvě knihy – Autorzy kina polskiego tom 2 a Autorzy kina polskiego tom 3, obě pod redakcí Grażyny Stachówny a Bogusława Zmudzińského. Autoři textů v nich představili celkem 17 režisérů, z nichž pouze dva (Aleksander Ford a Stanisław Bareja) se už dříve dočkali své vlastní monografie. Zbylých 15 tvůrců stále čeká na své „badatele“, a právě proto jsou tyto dvě nové publikace tak cenné ve svém přínosu v oblasti odborné literatury o filmu. Stejně jako v předchozích knihách byl způsob popisu režisérovy tvorby ponechán autorům textů. V rozmanitých pracích se seznámíme s těmito režiséry: Aleksander Ford, Ewa a Czesław Petelscy, Stanisław Bareja, Henryk Kluba, Jerzy Domaradzki, Janusz Zaorski, Waldemar Krzystek, Juliusz Machulski, Jan Rybkowski, Stanisław Lenartowicz, Marek Piwowski, Feliks Falk, Ryszard Bugajski, Radosław Piwowarski, Robert Gliński, Lech Majewski a Krzystof Krauze.

 

Rozsah knih je obdivuhodný a reprezentuje na portrétech nejvýznamnějších tvůrců vývoj polské kinematografie po r. 1945. Své studie se dočkalo celkem 43 polských režisérů z poválečného období. Na ty nejnovější jako Andrzej Jakimowski nebo Łukasz Palkowski si ještě musíme počkat. Snad se v budoucnu dočkáme stejně kvalitního zpracování jednotlivých filmografií i u předválečných režisérů, jako byli např. Michał Waszyński, Józef Lejtes nebo Ryszard Ordyński.

 

-hm-

04. 08. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149532 návštěv, dnes zatím 69 (4 online).