NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

In memoriam Ryszard Siwiec: koncert v pražském Rudolfinu 7. září 2008

Hudba pro Prahu 1968

 

Ryszard Siwiec, otec pěti dětí, člen ilegální polské protinacistické armády, filozof i dělník se upálil 8. září 1968 během celorepublikových dožínek za přítomnosti tisíců na varšavském Stadionu desetiletí, aby tak vědomě protestoval proti okupaci Československa. Manželce v dopise napsal, že obětuje svůj život, aby nezahynula pravda, lidskost, svoboda. Informace o jeho činu se ale na veřejnosti objevili až v souvislosti se smrtí Jana Palacha: nejprve jako spekulace, na přelomu března a dubna 1969 pak kvazi-oficiálně v polském vysílání Svobodné Evropy. Její redaktoři dostali zprávu již na podzim, zdála se jim ale příliš nepravděpodobná.

 

Koncert Hudba pro Prahu 1968 je vzpomínkou na tohoto neznámého hrdinu, jehož čin se polský režim snažil za každou cenu vymazat z paměti obyvatel. Vystoupí Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu pod vedením dirigenta Łukasze Borowicze a violista Ryszard Groblewski. Koncert proběhne v neděli 7. září 2008 od 20.00 v sídle České filharmonie v pražském Rudolfinu. 

 

Program:

Karel Husa: Hudba pro Prahu 1968

Tadeusz Baird: Concerto lugubre

Ludwig van Beethoven: Eroica.

 

Vstupenky na koncert můžete rezervovat na webových stránkách České filharmonie. Omezené množství volných vstupenek je k disposici na recepci Polského institutu.

 

Česká filharmonie

Polský institut

 

-pe-

28. 08. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130315 návštěv, dnes zatím 149 (4 online).