NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Nóż w wodzie dnes večer ve 23.25 na ČT 2

Dnes večer ve 23.25 na ČT 2 můžete zhlédnout filmový debut Romana Polańského Nóż w wodzie. Je to zároveň jeho jediný celovečerní film, který natočil v Polsku. Film vyvolal po své premiéře v roce 1962 kritiku ze strany komunistické vlády, která ho odsuzovala za kosmopolitismus a velebení konzumního stylu života. I přesto se film setkal s nadšeným přijetím, a to především v zahraničí. Dostal mimo jiné cenu FIPRESCI na festivalu v Benátkách v roce 1962 a byl to první polský film nominovaný na Oscara.

 

Velmi prostý děj se odehrává v průběhu jednoho dne. Manželé ve středním věku jedou na výlet na Mazurská jezera. Cestou potkají mladého stopaře a vezmou ho s sebou na plachetnici. Během plavby se mezi celou „posádkou“ stupňuje konflikt, který vyvrcholí domnělou smrtí mladíka.

 

Už v tomto filmu se setkáváme s charakteristickými rysy dalších filmů Polańského. Zdůrazněme alespoň atmosféru thrilleru, uzavřený prostor, ve kterém se odehrává děj filmu, a častý motiv rivality dvou „samců“.

 

Na filmu spolupracovali ti nejlepší: do role manžela se vtělil známý polský herec Leon Niemczyk, jeho manželku zahrála amatérka Jolanta Umecka a mladíka ztvárnil Zygmunt Malanowicz. Kameramanem byl Jerzy Lipman, autorem jazzové hudby Krzysztof Komeda a na scénáři se podílel režisér a scénárista Jerzy Skolimowski.

 

Všem zájemcům nejen o polskou kinematografii film vřele doporučuji.

 

Více o filmu zde

Roman Polański na csfd.cz

-hm-

28. 08. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1147125 návštěv, dnes zatím 519 (1 online).