NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

33. ročník Festivalu polských hraných filmů v Gdyni

15. září začne 33. ročník Festivalu polských hraných filmů (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, dále jen FPFF). Každý rok se na tomto festivalu v Gdyni (do roku 1986 se festival konal v Gdaňsku) setkávají významní (nejen) polští režiséři, herci, kritici, novináři a také milovníci kinematografie, pro které je festival výjimečnou příležitostí k seznámení se s nejnovější polskou tvorbou. Na prvním místě jsou totiž promítány filmy, které vznikly v polské produkci během poslední sezóny (to znamená v období od loňské přehlídky), z nichž značná část teprve čeká na svou premiéru. Šestnáct z nich bude letos soutěžit o hlavní cenu festivalu – Zlaté lvy. V minulosti si toto ocenění odnesl např. v roce 1974 Jerzy Hoffman za Potop, Krzysztof Zanussi za Barwy ochronne (1977), Wojciech Marczewski za snímek Ucieczka z kina "Wolność" (1990) či v roce 2002 Marek Koterski za Dzień świra. Loni získal hlavní cenu film Andrzeje Jakimowského Sztuczki.

 

Kromě Zlatých lvů bude uděleno i mnoho jiných ocenění: Stříbrní lvi, dále individuální ceny za režii, scénář, režijní debut, herecký debut, hlavní ženskou a mužskou roli, kameru, hudbu, výpravu, vedlejší ženskou a mužskou roli, zvuk, střih a kostýmy. Od 27. ročníku FPFF je součástí festivalu rovněž Soutěž nezávislých filmů a od loňského roku bojují o Grand Prix také filmy v Soutěži etud a diplomových filmů. V čele letošní poroty těchto dvou sekcí stane Sławomir Fabicki, který bude moci navíc udělit speciální cenu filmu, který sám vybere. Ocenění je připraveno i pro producenta nejlepšího filmu, Jantarové lvy si odnesou distributor a producent filmu, který měl během uplynulého roku v kině největší návštěvnost.

 

Co ještě čeká na návštěvníky festivalu? Rok od roku stoupá popularita mimosoutěžní sekce Panorama polské kinematografie, v rámci které bude letos uvedeno osm snímků. Diváci se mohou těšit i na nejzajímavější filmy ze sousedních zemí a pro milovníky české kinematografie připravili organizátoři Český den, jehož součástí bude i konference na téma „Jaká je situace v české kinematografii?“. Bude to příležitost seznámit se se současnou českou tvorbou a poznat české tvůrce. A to ještě není vše. Pro nejmenší je uspořádán cyklus filmů Gdyně dětem, uskuteční se také přehlídka filmů prezentovaných na 48. Krakovském filmovém festivalu. Kromě tohoto čeká na účastníky mnoho dalších atrakcí: koncert filmové hudby, promítání v exteriérech, výstavy, konference, setkání s lidmi filmu a mnoho jiných.

 

Festival bude trvat do 20. září. O vítězích jednotlivých sekcí vás budeme informovat.

 

 

O hlavní cenu bude soutěžit šestnáct filmů:

 

0_1_0 (Piotr Łazarkiewicz)

33 sceny z życia (Małgorzata Szumowska)

Boisko bezdomnych (Kasia Adamik)

Bracia Karamazow (Petr Zelenka)

Cztery noce z Anną (Jerzy Skolimowski)

Droga do raju (Gerwazy Reguła)

Drzazgi (Maciej Pieprzyca)

Jeszcze nie wieczór (Jacek Bławut)

Lejdis (Tomasz Konecki)

Lekcje Pana Kuki (Dariusz Gajewski)

Mała Moskwa (Waldemar Krzystk)

Niezawodny system (Izabela Szylko)

Ranczo Wilkowyje (Wojciech Adamczyk)

Rysa (Michał Rosa)

Senność (Magdalena Piekorz)

Serce na dłoni (Krzysztof Zanussi)

 

 

Panorama polské kinematografie:

 

Jak żyć? (Szymon Jakubowski)

Mała wielka miłość (Łukasz Karwowski)

Nie kłam kochanie (Piotr Wereśniak)

Pryzmat zbrodni (Jarek Kupść)

Rozmowy nocą (Maciej Żak)

Skorumpowani (Jarosław Żamojda)

Stary człowiek i pies (Witold Leszczyński a Andrzej Kostenko)

Teraz i zawsze (Artur Pilarczyk)

 

 

V porotě hlavní soutěže zasednou: Robert Gliński (předseda), Janusz Anderman, Rudolf Biermann, Ryszard Horowitz, Sławomir Idziak, Edward Pałłasz, Ewa Różewicz, Dorota Segda a Jerzy Zieliński.

 

Ředitelem 33. FPFF je Leszek Kopeć, uměleckým ředitelem Mirosław Bork.

 

Organizátoři festivalu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego a Urząd Miasta Gdyni.

 

 

Více o jednotlivých filmech a režisérech na filmpolski.pl

Stránky FPFF

-hm-

02. 09. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146037 návštěv, dnes zatím 486 (4 online).