NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Sztuczki v boji o Oscara

Polským kandidátem do soutěže o Oscara za nejlepší neanglofonní film bude snímek Sztuczki (2007) – oznámil to před několika dny Polski Instytut Sztuki Filmowej. Film Andrzeje Jakimowského vybrala v Gdyni komise, jejímž předsedou byl Robert Gliński. Snímek je laureátem Zlatých lvů 2007, kromě nichž získal dalších téměř třicet cen z mezinárodních festivalů, například v Benátkách, Kijově, Miami a New Yorku. Sztuczki jsou distribuovány v 26 zemích a během příštího roku se budou promítat v kinech ve Francii, Lucembursku a Belgii.

 

 

Fígle/Sztuczki (2007), Andrzej Jakimowski

 

„Šestiletý Stefek pokouší osud. Žije v polském maloměstě spolu s rozvedenou matkou a starší sestrou, která se o něj stará. Právě ona ho přivede na myšlenku jemného, až magického ovlivňování situací, pokud ale sám něco drobného obětuje. Stefek na nádraží potkává muže, jenž mu připomíná dávno ztraceného otce, a rozhodne se jej namísto každodenního přestupu z vlaku do vlaku nasměrovat až k matčině obchodu. Jemná hra s osudem může začít. Scenárista a režisér Andrzej Jakimowski pracuje ve svém druhém snímku s neherci a reálným prostředím, čímž dosahuje dokumentárního pohledu na periferii. Současně nalézá řadu poetických momentů, v čemž mu vydatně pomáhá kamera Adama Bejarského zachycující atmosféru horkého a zdánlivě klidného léta.“ (Ze stran www.febiofest.cz)

 

 

Zrekapitulujme alespoň krátce historii polských nominací na Oscara. Vůbec prvním nominovaným snímkem byl Nóż w wodzie (1961) Romana Polańského. Z dalších zmiňme například filmy Faraon (1965) Jerzyho Kawalerowicze, Potop (1974) Jerzyho Hoffmana, Ziemia obiecana (1974) Andrzeje Wajdy, Noce i dnie (1975) Jerzyho Antczaka, Człowiek z żelaza (1981) Andrzeje Wajdy či Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (2000) Krzysztofa Zanussiho, loňským kandidátem byla Katyń (2007) Andrzeje Wajdy. Žádná z těchto nominací se však nikdy neproměnila ve „zlato“. Polská kinematografie byla úspěšnější v jiné kategorii – již dvakrát si Polsko odvezlo ze slunečného Hollywoodu sošku za nejlepší krátký animovaný film. Poprvé ji v roce 1983 získal Zbigniew Rybczyński za snímek Tango, loni vyhrála pohádka Petr a vlk, která vznikla v polsko-anglické koprodukci. Více o těchto filmech zde.

 

Více o jednotlivých filmech a režisérech na filmpolski.pl

-hm-

 

 

30. 09. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130521 návštěv, dnes zatím 355 (4 online).