NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Rok Jerzyho Giedroycie, NOVÉ: Cena J. Giedroycie

Rok 2006 byl v Polsku, pod patronátem UNESCO, vyhlášen rokem Jerzyho Giedroycie, významného polského publicisty, jenž se narodil přesně před sto lety – a přesně před šedesáti lety založil slavný Instytut Literacki. Spolu s Gustawem Herlingem-Grudzińským vydal o rok později (1947) první číslo časopisu „Kultura“, s nímž spolupracovala celá řada významných polských intelektuálů a spisovatelů.

 

V rámci Roku Giedroycie probíhá v Polsku, ale i v jiných evropských zemích, mnoho kulturních akcí, konferencí či výstav – v současné době můžete ještě navštívit např. výstavu „Wokół Giedroycia“ v Muzeu Literatury im. Adama Mickiewicza ve Varšavě. Několik podobně zaměřených akcí bylo možné vidět i v Čechách: 11. května 2006 byla v prostorách Generálního konzulátu Polské republiky v Ostravě slavnostně otevřena výstava Jerzy Giedroyć a Kultura, věnovaná především českým tématům na stránkách pařížské Kultury. Výstava se dále představila např. v Praze, Těšíně či Brně. Polský institut v Praze uspořádal rovněž 11. května 2006 konferenci s názvem Co dále s odkazem Kultury?, během níž pozvaní hosté diskutovali o vlivu Giedroyciova díla na intelektuály střední a východní Evropy.

 

22. října byla udělena letošní cena Jerzyho Giedroycie. Jejím laureátem se stal francouzský historik prof. Daniel Beauvois, jenž je autorem knihy "Trójkąt ukraiński. Szlachta, carat i lud na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie 1793-1914" (Lublin 2005).

 

Více informací o Roku Giedroycie i zajímavé články můžete najít např. zde.

 

-mb-

23. 10. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130308 návštěv, dnes zatím 142 (4 online).