NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Výstava věnovaná českým a polským orientalistům

Od 29. září do 10. října 2008 probíhá ve foyer budovy Akademie věd ČR na Národní 3 v Praze výstava Mezi Krakovem a Prahou. Bedřich Hrozný, Tadeusz Kowalski, Jan Rypka. Spolupráce českých a polských orientalistů.  

 

Výstavka (spíše než výstava) akcentuje společný původ (narodili se ve stejném státě, tedy v Rakousko-Uhersku), vzdělání (všichni studovali na vídeňské univerzitě) a osobní přátelství tří osobností středoevropské orientalistiky. Na jednotlivých panelech uvidíte jejich portréty, vysokoškolské indexy i ukázky ze vzájemné korespondence. Ve dvou vitrínách jsou prezentovány i některé knižní publikace Bedřicha Hrozného, Tadeusze Kowalského a Jana Rypky. Vystavené artefakty jsou více méně ilustrací k jejich životopisům, které jsou v xeroxovaných kopiích k rozebrání na úvodním panelu expozice.

 

Výstavu připravil Masarykův ústav a Archiv AV ČR ve spolupráci s Ústavem dějin a Archivem UK a Archiwum Nauki PAN i PAU v Krakově.

 

U příležitosti výstavy vyšla v Polsku kniha Ewa Dziurzyńska, Marek Ďurčanský, Pavel Kodera (eds.):  Korespondencja Tadeusza Kowalskiego z Janem Rypką i Bedřichem Hroznym, Polska Akademia Umiejętności, Krakov 2007, 309 s.

 

Polska Akademia Umiejętności 

Masarykův ústav a Archiv AV ČR

Snímky z vernisáže

 

-pe-

05. 10. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1149542 návštěv, dnes zatím 79 (1 online).