NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

XII. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

Letošní, již dvanáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů proběhne ve dnech 24. až 29. října 2008 jako vždy v Jihlavě. Všechny nadšence dokumentárních filmů srdečně zveme a festival jim doporučujeme. Světová kinematografie má v Jihlavě i letos bohaté a velmi přitažlivé zastoupení, milovníci kinematografie polské však letos přijdou poněkud zkrátka. V rámci úspěšné přehlídky Mezi moři, která každý rok uvádí nejlepší snímky ze zemí střední a východní Evropy, budou mít diváci možnost zhlédnout pouze jeden polský snímek – Létající draky Beaty Dzienowicz.

 

 

Létající draci/Latawce (2008)

Režie: Beata Dzianowicz

 

„Skupina mladých Afghánců se v kábulské škole účastní dílny vedené polskými dokumentaristy, kteří jim rozdali kamery, aby v zemi, kde ještě před nedávnem bylo zapovězeno zobrazovat lidskou tvář, natočili okolní realitu po svém, přičemž tato prvotní zkušenost s filmováním nejenže nově ukazuje zemi po válce, ale díky tomu, že většina účastníků nemá televizi a ani nikdy nebyla v kině, umožňuje znovu klást základní otázky spojené s dokumentárním filmem.“ (Ze stran festivalu)

 

 

Otázkou je, zda je tato slabá reprezentace způsobena lhostejností českých organizátorů, nebo nezájmem polských režisérů o jihlavskou přehlídku. Obě možnosti jsou především pro české polonofily (ale i propolsky naladěné cinefily) smutné. O to více, že polská kinematografie se v posledních letech zvedá z hlubokého dna a hrané i dokumentární filmy opět začínají sbírat ocenění na mezinárodních festivalech (z těch nejúspěšnějších připomeňme alespoň snímky známé i českým divákům – Plac zbawiciela Joanny a Krzysztofa Krauzeových z roku 2006 a loňské Sztuczki Andrzeje Jakimowského). Mnoho polských filmů se v posledních dvou letech objevilo i na českých festivalech, především v Karlových Varech, na Letní filmové škole v Uherském Hradišti a také Febiofestu. Čas od času si od nás polské snímky odvezou i nějaké to ocenění. V souvislosti s „Jihlavou“ připomeňme kupříkladu film Marcina Koszałky Cały dzień razem (2006), jenž předloni získal Cenu pro nejlepší středoevropský dokumentární film.

 

Rok od roku se tedy na českých festivalech objevuje více polských filmů, výjimečně se pak některý z nich ukáže i v kině (řeč je o nových filmech, častěji máme možnost setkat se s „klasikou“, kterou nám tu a tam promítne např. pražské Ponrepo). Škoda, že právě na jihlavském festivalu, bezesporu jednom z těch nejdůležitějších, které v Čechách pořádáme, rok od roku účast severního souseda slábne. Od roku 2003, kdy se objevila sekce Mezi moři, v ní bylo uvedeno celkem 12 polských filmů (v roce 2003 dva, v roce 2004 čtyři, 2005 tři, o rok později dva a loni pouze jeden), což je až příliš malé číslo a klesající tendence se zdá nepochopitelná. Letos bude v Jihlavě, jak už bylo řečeno, promítán také pouze jeden dokument. Když se ale podíváme na program letošního ročníku Krakovského filmového festivalu, najdeme v něm celkem 30 polských dokumentů (27 v Polské sekci a tři v Soutěži celovečerních snímků). Z čeho vybírat by tedy určitě bylo. Otázkou tak stále zůstává, kde je třeba hledat problém. Na druhou stranu - příznačný bude zřejmě i fakt, že se na letošním KFF neukázal ani jediný český dokument!

 

Jde o vzájemnou antipatii, lhostejnost, nebo jednoduše neznalost dokumentární tvorby?

 

Pokud chcete vyjádřit svůj názor na účast polských snímků na festivalu v Jihlavě, jiných českých festivalech nebo na polskou kinematografii obecně, zveme vás na naše fórum!

 

Stránky festivalu

O polských filmech na filmpolski.pl

-hm-

21. 10. 2008

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130313 návštěv, dnes zatím 147 (5 online).