NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Vstupujeme do Roku Grotowského

Pomyslné žezlo přejímá v roce 2009 od Zbigniewa Herberta Jerzy Grotowski. Letos uplyne deset let od jeho smrti a padesát let od založení Teatru 13 Rzędów, později přejmenovaného na Teatr Laboratorium. Přípravy na rok Grotowského ale samozřejmě začaly již dříve: před dvěma lety se UNESCO a polský ministr kultury Ujazdowski spolu se starostou Wrocławi Rafałem Dutkiewiczem zavázali zaštítit akce spojené s oslavami výročí mezinárodně proslulého divadelního režiséra. Realizace se ujal hlavní iniciátor Roku Grotowského, Instytut im. Jerzego Grotowskiego ve Wrocławi, spolupracují s ním i osobnosti spojené s Teatrem Laboratorium: Ludwik Flaszen, Rena Mirecka a Zygmunt Molik.

 

Rok Grotowského zahájí 12. ledna 2009 ve Wrocławi ředitel Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret. Inaugurace se zúčastní ministr kultury Bogdan Zdrojewski, starosta Rafał Dutkiewicz a bratr režiséra Kazimierz Grotowski. Od 13. do 15. ledna bude v aule Ossolinea probíhat mezinárodní konference Co było, co jest. I co jest do zrobienia. Jejím hostem bude mj. teatroložka Jana Pilátová, která byla v 60. letech u Grotowského na stáži a jeho metodami se inspirovala. V květnu proběhne setkání věnované Jerzy Grotowskému v Polském institutu v Praze. Během roku se uskuteční řada konferencí, setkání, výstav a dalších kulturních akcích v Polsku i ve světě. Nebude samozřejmě chybět ani to nejdůležitější – divadelní festivaly a semináře.V dubnu proběhne praktický seminář Giving Voice in Wrocław připravený velšským Centre for Performance Research ve spolupráci s Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. V červnu bude Wrocław hostit Międzynarodowy Festiwal Teatralny Świat miejscem prawdy, na kterém se setkají inspirující osobnosti divadla: Roberto Bacci, Eugenio Barba, Pina Bausch, Peter Brook, Alvis Hermanis, Krystian Lupa, Richard Schechner, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos nebo Krzysztof Warlikowski.

 

Jerzy Grotowski (1933-1999), polský režisér, teatrolog, pedagog a tvůrce svébytné herecké metody, patřil k hlavním reformátorům moderního divadla. Po studiích v Polsku a Moskvě, kde se seznámil s technikou Stanislavského nebo Meyerholda, debutoval v roce 1957 hrou Eugena Ionesca ve Starym Teatrze v Krakově. V té době se také začal zajímat o východní nauky. Zásadním přelomem bylo setkání s Ludwikem Flaszenem v opolském divadle Teatr 13 Rzędów, které se později přesunulo do Vratislavi a přejmenovalona Teatr Laboratorium. V 60. a 70. letech se Grotowski soustředil na zkoumání herce a jeho výrazových možností, hlasu, pohybu - člověka jako základ divadelnosti. Dovednosti se snažil rozvíjet hereckým cvičením.Nejproslulejším se stalo jeho představení Apocalypsis cum figuris, inspirované kristovskou postavou, v němž se představil herec Ryszard Cieślak. Fotografie Maurizia Buscarino z této performance, kterou Grotowski poprvé uvedl v roce 1968, budou letos vystaveny na několika místech ve Wrocławi.   

 

Divadlo bylo pro Grotowského primárně prostředkem sebezkoumání a polský divadelník postupně dospěl až k nepotřebnosti diváka. Herecký akt se měl stát rituálem, navrátit se k prastarým technikám. Hranice mezi pasivním divákem a aktivním hercem měla zmizet, divadlo se proměnilo v kontakt dvou lidí. Režisér cestoval po východních zemích, po návratu vedl semináře, kde své teorie uváděl do praxe. Začali se k němu sjíždět herci z celého světa, a sám Grotowski také působil v zahraničí. Jeho Teatr Źródeł se posouval stále blíže k rituálně-sakrálním aktům, inspiroval se mexickou, indickou nebo haitskou tradicí. V roce 1982 emigroval do USA, přednášel na univerzitách a realizoval další projekt – tzv. Dramat Obiektywny. Natrvalo se usadil v Itálii a až do své smrti působil ve Work Centre of Jerzy Grotowski (Centro di Lavoro di Jerzy Grotowski).

 

Více informací přineseme během roku 2009.

 

Rok Grotowskiego

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Rozhovor s Janou Pilátovou (A2 18/2008)

 

-lk-

06. 01. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130518 návštěv, dnes zatím 352 (4 online).