NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

Film Den cvoka v Polském institutu (7.4.)

Den cvoka (2002) patří k nejoblíbenějším polským filmům posledních let. Jeho autorem je Marek Koterski, filmový a divadelní režisér, jenž debutoval na plátně v 1984 filmem Dom wariatów. Tam se poprvé objevila postava Adaśa Miauczyńského, jehož různá vtělení a osudy bude režisér rozvíjet i v dalších filmech, np. Nic śmiesznego (1995), Ajlawju (1999) a také v posledním, nejvážnějším snímku – Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006)).

 

W Dnu cvoka je Adaś Miauczyński (Marek Kondrat) polským intelektuálem, který se snaží přežít každý další den – stejný jako ten minulý, těžký a nudný. Nahlédneme do jeho monotónního života, poznáme jeho bývalou ženu, pubertálního syna (Michał Koterski), starostlivou (a nesnesitelnou) maminku, otravné sousedy a také jedinou, trochu vysněnou, životní lásku. Během jednoho dne přihlížíme všem zvykům, činnostem a fobiím hlavního hrdiny a skrze ně i zvykům, činnostem a fobiím všech Poláků. Film si hraje s nadsázkou, stereotypem a ironií, které velmi dobře využívá k odhalení toho, jaké je dnešní Polsko a jací jsou jeho obyvatelé. Film je velmi dobrou komedií, mnoho „hlášek“ se dostalo do denního oběhu, ale zároveň je to snímek smutný. Smutný, protože v mnoha věcech pravdivý a velmi trefný.

 

Den cvoka získal v roce 2002 hlavní cenu na festivalu v Gdyni v kategorii nejlepší film a hlavní mužská role, odnesl si také několik Orlů a jiných ocenění z polských festivalů. 

 

Den cvoka / Dzień świra (2002)

Režie: Marek Koterski

Hrají: Marek Kondrat, Janina Traczykówna, Andrzej Grabowski, Michał Koterski

 

Kdy: 7. 4. 2009, 18.00

Kde: Polský institut v Praze

Film v originální verzi s českým překladem

 

-hm-

06. 04. 2009

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1130528 návštěv, dnes zatím 362 (4 online).