NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

STUDENTI > STÁŽE > CEEPUS - freemover

1. V rámci programu CEEPUS máte na výběr ze dvou typů stipendií. Můžete jet buď v rámci tematické sítě, nebo jako freemover. Tematické sítě tvoří univerzity mezi sebou a každý rok se mění. S tímto způsobem nemám žádné zkušenosti, ale podle všeho je mnohem jednodušší zařídit si stipendium touto cestou. Já jsem měla smůlu, protože neexistovala tematická síť mezi Jagellonskou a naší univerzitou, proto jsem se pustila do tzv. freemovera.

 

I přesto, že většina informací je na internetu, doporučuji zajít přímo do kanceláře CEEPUS (Dům zahraničních služeb MŠMT, Senovážné náměstí 26, Praha 1, Út a Pá  9:00 - 13:00, St a Čt 13.00 - 16:00, http://www.dzs.cz/scripts/detail.asp?id=59) za paní Novákovou, která vám přesně sdělí, co a jak zařídit, mimo jiné vám také řekne, jaká je pravděpodobnost, že stipendium dostanete atd.

 

2. Dokumenty, které potřebujete:

 

Akceptační dopis z hostitelské univerzity - Acceptance letter from the desired host insitution

Potvrzení o tom, že host. univ. nebude vyžadovat žádné peníze za studium - Letter from the respective authorities stating exemption from tuition fees

Dva doporučující dopisy z domovské univ. - Letters of recommendation (from 2 different professors at the home institution)

Potvrzení o tom, že vám domovská univ. uzná studium v zahraničí - Statement of the respective authority at your home institution that your period of study abroad will be recognized

 

Téměř všechny potřebné formuláře najdete zde.

 

Doporučuji se vyplňováním dokumentů začít zabývat minimálně měsíc před termínem uzávěrky, protože s velkou pravděpodobností budete muset dojet na konzultační hodiny na hostitelskou univerzitu. Tam vás trochu vyzpovídají, proč chcete přijet, jaké máte plány, které přednášky chcete navštěvovat, co studujete doma, jaké máte výsledky atd. Já jsem např. musela napsat i žádost o podepsání akceptačního dopisu, aby si mohli nechat v sekretariátu nějaký dokument jako důkaz toho, že něco potvrdili.

 

Kde jaké dokumenty potvrzují, je pravděpodobně pokaždé jiné, ale domnívám se, že takovou informaci poskytnou na každém studijním oddělení nebo v sekretariátu.

 

Dokumenty musíte naskenovat a vložit do elektronické přihlášky.

 

3. Elektronická přihláška:

 

Nejprve je nutné zaregistrovat se na stránkách CEEPUS (http://ceepus.scholarships.at/). Na váš e-mail dostanete potvrzovací mail, a poté už můžete vyplnit přihlášku. Budou po vás požadovány informace o současném studiu, vaše znalost cizích jazyků, několik adres atd. Jde o velice jednoduchou záležitost. Poznamenám pouze to, že do nabídky Denomination stačí vyplnit názvy oborů, které studujete, a náplň jejich studia (stručně) a do nabídky Motivation formou souvislého textu nebo bodů popsat náplň a cíle studia v zahraničí. Když se dostanete na konec, vše zkontrolujte a poté přihlášku odešlete.

 

Někdy okolo poloviny ledna dostanete informaci, jestli vám bylo stipendium přiděleno. Přednost mají zájemci, kteří jedou v rámci tematických sítí, takže záleží na tom, jestli CEEPUSu zůstanou volné měsíce. Stipendium pro freemovery je stejně vysoké jako pro ostatní studenty.

 

Máte-li nějaké dotazy, pište na info@polonistika.cz.

18. 11. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1133274 návštěv, dnes zatím 162 (4 online).