NÁMĚSTÍ JANA PALACHA 2, PRAHA 1

ZÁPISNÍK > CESTOVNÍ DENÍK > Zpráva z letní školy ve Varšavě

LETNÍ ŠKOLA VE VARŠAVĚ

Helena Plíčková

 

Letos v srpnu (přesněji od 28. července do 26. srpna 2006) jsem se zúčastnila letní školy polského jazyka a kultury, kterou pořádalo oddělení Polonicum Varšavské univerzity.

Veškeré organizační záležitosti se vyřizují přes Akademickou informační agenturu (Dům zahraničních služeb MŠMT, Akademická informační agentura, Senovážné náměstí 26, Praha 1, dále jen AIA), na jejíchž webových stránkách si můžete stáhnout všechny potřebné dokumenty a také vyplnit elektronickou přihlášku. V době mého odjezdu se musela vyplňovat ještě verze papírová, nicméně velký rozdíl v nich pravděpodobně nebude. Přihlášku jsem odevzdala AIA, která mne potom někdy na začátku února sama kontaktovala. Měla jsem si stanovit preference, kdy konkrétně a kam bych chtěla jet. Že se jednalo o dotaz víceméně formální, jsem zjistila téměř vzápětí, když mi na konci února přišel e-mail s informacemi o mém zařazení do kursu konajícího se v srpnu (žádala jsem o červenec) ve Varšavě (chtěla jsem jet do Krakova nebo Vratislavi). Nicméně je možné, že šlo o výjimku – kamarádky se většinou dostaly do kursů, které si vybraly. Poštou mi posléze přišla další papírová přihláška, tentokrát přímo na kurs do Polonica, kterou jsem musela vyplnit a odeslat na adresu AIA do 15. března. Pak už jsem jen čekala, až se ozve samotné Polonicum s podrobnějšími informacemi – což se stalo v průběhu června.

 

Do Varšavy jsem letěla letadlem. Letenky se dají sehnat například u Student Agency, v mém případě spoj zajišťovala polská společnost LOT. Cesta byla poměrně zábavná, neboť menším letadýlkem jsem snad ještě neletěla. Zpáteční letenka mne vyšla zhruba na 5,5 tisíce Kč, pokud však plánujete v Polsku podlehnout takovým „knižním orgiím“ jako já, rozhodně se vám vyplatí spíše cesta autobusem nebo vlakem. Za „nadváhu“ se totiž platí, a to dost citelně. U již zmiňovaného LOTu jsem připlácela asi 14 zł. za kilogram (nad oněch maximálních dvacet). Zvažte proto dopravu autobusem (cena zpáteční jízdenky se u společnosti Eurolines pohybuje kolem 1 200,- Kč, viz odkaz nebo odkaz 2 a odkaz 3). Jízdní řády vlaků si můžete najít na odkaz. Duševně se ovšem připravte na to, že s největší pravděpodobností budete muset jet nočním vlakem.

 

Ocitnete-li se konečně v hlavním městě Polska, máte několik možností, jak se dostat na místo, kde budete ubytováni. V mém případě to byl Dom Studenta nr 6 v Radomské ulici (odkaz, trochu podrobněji i s obrázky na odkaz 2, pro zájemce i mapka odkaz). Asi nejjednodušší, i když nejdražší možností, je použít taxi (např. MPT Radio Taxi 9191, kde si lze objednat taxi přes internet nebo SMS – viz odkaz, anglická verze viz odkaz 2). Vzpomínám-li si dobře, varšavští taxikáři si účtují zhruba 2 zł/km. Za cestu z letiště na kolej jsem tak zaplatila asi 21 zł. Další možností je samozřejmě místní MHD. Přijedete-li vlakem na hlavní nádraží (Warszawa Centralna) a podaří-li se vám vymotat se ze spleti uliček a podchodů, které nádraží obklopují (viz odkaz), máte tramvaje i autobusy doslova za rohem. Hlavní autobusové nádraží – tj. Dworzec Zachodni PKS – je od centra trochu dál (odkazodkaz 2). Protože jsem ve Varšavě strávila téměř na den přesně měsíc, vyplatila se mi 30denní „tramvajenka“ za 34, 30 zł. Studenti mají poměrně výraznou slevu, ovšem pozor, na ni máte nárok pouze tehdy, vlastníte-li průkaz ISIC. Revizoři jsou přísní a ISIC skutečně vyžadují! (odkaz)

 

Když jsem šťastně dorazila do „akademiku“, čekala mne registrace a zaplacení vratné zálohy 50 zł. za používání tamějšího nádobí (mimochodem, budete-li si vyměňovat alespoň pár českých korun za zloté ještě v Čechách, doporučuji směnárnu Camfexgroup ve Vladislavově ulici). O pokoj se každý ubytovaný dělí s další osobou, s dalšími čtyřmi, příp. dvěma studenty pak sdílí kuchyňku, koupelnu a WC. Pokoj je vybaven jen nejnutnějším zařízením, které však postačí – postel, stůl, židle, skříň, peřiny a povlečení… a také mop. Nádobí a např. i lampičku si vyzvednete u paní ve skladu. Toaletní papír a čistící prostředky si musíte koupit ze svého a věřte, může se stát, že je budete opravdu potřebovat. Takže se obrňte trpělivostí, protože na měsíc se z vás snadno stane uklízečka na plný úvazek. Na kolejích v Radomské můžete za poplatek využívat také prádelnu a zdarma ping-pongový sál. Ve společenské místnosti najdete dvě televize a tři počítače, které však v době mého pobytu nebyly zrovna spolehlivé. Klíče lze nechávat na recepci, pak se ovšem čas od času střetnete s velmi neochotným vrátným – většina z nich je přesto milá a příjemná.

 

V sobotu mne v Auditoriu Maximu na Varšavské universitě (odkaz) čekal rozřazovací test.

Test nebyl těžký, bude-li však přesto nad vaše síly, můžete jej odevzdat i nevyplněný – tím se zařadíte mezi naprosté začátečníky. Když jsem byla na letní škole já, skupin existovalo celkem dvacet, od A1 (nejnižší) do D20 (nejvyšší), přičemž rozdíl mezi posledními skupinami D17–D20 nebyl nijak výrazný. Výuka probíhala každý den, od pondělí do pátku, od 9 do 12.30. Obden se v kursu střídali dva lektoři, se kterými jsme probírali gramatiku, psaní i výslovnost. V mé skupině (D18) jsme používali učebnice Z polskim na ty a Kiedyś wrócisz tu…, často jsme psali diktáty a ortografii obecně procvičovali s knížkou Nie ma róży bez kolców. Pro mě se nejednalo o žádnou novinku, neboť se všemi zmíněnými učebnicemi jsme pracovali už v Praze. Leč jak se říká: „Opakování je matka moudrosti.“ Odpoledne jsme buď absolvovali doplňující cvičení, přednášky o literatuře, jazyku, polské historii či kultuře (k nejlepším patřily přednášky bohemisty dr. Piotra Kajaka o polské fantasy- a pop-kultuře), nebo se promítaly filmy. Organizovaly se také výlety, například do Żelazowej Woli, kde se narodil Fryderyk Chopin, do Muzea Powstania Warszawskiego apod. Asi nejzajímavější byla výprava na místní hřbitov (známý jako Powązki) v den výročí Varšavského povstání, které vypuklo 1. srpna 1944 přesně v 17.00 hodin. Slavnostního setkání se zúčastnilo mnoho obyvatel Varšavy, kteří spolu s významnými politiky v čele s prezidentem Kaczyńským, přeživšími povstalci, jejich rodinnými příslušníky a polskými skauty vzdali čest těm, kteří během povstání zahynuli. Došlo na projevy, modlitby, kladení věnců, zapalování svíček i na minutu ticha.

Na konci celé letní školy si zatančíte polonézu, zahrajete divadlo a možná dostanete i některou z cen, např. za nejlepší esej. Na závěr obdržíte oficiální certifikát a s kolegy se rozloučíte na závěrečném večírku.

 

Nabídnu vám ještě několik tipů, které z varšavských památek se vyplatí navštívit. Nemusí se nutně jednat o protimluv, byť za druhé světové války byla slavná polská metropole téměř srovnána se zemí, takže se v ní mnoho památek nezachovalo (viz odkaz). Staré město (viz odkaz a odkaz 2, Rynek Starego Miasta viz odkaz) spolu s Královským zámkem (viz odkaz) bylo sice znovu vybudováno, nesmí vás však překvapit takové věci jako např. tunel vedoucí pod zámkem, všudypřítomné čtyřproudé silnice, supermarket přímo u Paláce kultury a vědy (PEKIN) či mrakodrapy (viz odkaz) a paneláky ve středu města. Mě osobně Varšava příliš neoslovila, přesto má svou specifickou atmosféru, které můžete přijít na chuť. Rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu Královského zámku a Starého města, budovy univerzity, parku Łazienki, zámku Wilanów, PEKINu a Náměstí Piłsudského s hrobem neznámého vojáka. Doporučuji také prohlédnout si Muzeum Varšavského povstání a novou univerzitní knihovnu, protože podobných staveb se v Čechách zřejmě jen tak nedočkáme. Lze využít i okružní jízdy speciálním autobusem (číslo 100 a 180), který projíždí kolem všech významných míst (viz odkaz). O víkendu je tato linka dokonce zdarma, a to i s anglickým nebo polským výkladem.

 

Nakonec několik slov o nakupování. Budete-li bydlet v Radomské, máte několik možností: hned naproti zastávce tramvaje je samoobsluha, o kousek dál další (Hala Kopińska), v Obchodním centru Reduta najdete Carrefour. Nejlevněji nakoupíte obyčejně v Carrefouru, v samoobsluze u tramvaje však zase mají úžasné pečivo s borůvkami (tzv. jagodnik) za pouhých 1,19 zł. Studenti často využívají i služeb Arkadie, která je však poměrně daleko (dojet tam můžete tramvají č. 1). Ještě dál se nachází Galeria Mokotów a Sadyba Best Mall. Naproti Paláce kultury a vědy najdete Galerii Centrum a za ní pak jednu z mnoha poboček výborného knihkupectví Empik, dalším dobrým knihkupectvím je např. Traffic Club.

 

 

FOTOGALERIE:

 

Warszawa – fotografie řazené abecedně http://www.ga.com.pl/warspoz.htm

Virtuální průvodce, fotky a informace http://um.warszawa.pl/v_syrenka/perelki/

Varšava po 2. světové válce http://um.warszawa.pl/v_syrenka/miasto/zdjecia-zniszczenia-1.htm

 

Trochu konkrétněji:

Biblioteka UW http://www.ga.com.pl/warsza91.htm

Biblioteka UW (BUW) http://www.buw.uw.edu.pl/obuw/galeria/galeria.htm

Budova Nejvyššího soudu a pomník Varšavského povstání http://www.ga.com.pl/warszaw5.htm

Cytadela http://www.ga.com.pl/warsz119.htm

Galeria Zachęta (zde došlo k atentátu na prvního polského prezidenta Narutowicze) http://www.ga.com.pl/warsza47.htm

Hrob neznámého vojína http://www.ga.com.pl/warsza33.htm

Łazienki  http://www.ga.com.pl/warsza11.htm

Łazienki: Pałac na Wodzie http://www.ga.com.pl/warszaw3.htm

Łazienki: pomník Chopina http://www.ga.com.pl/warsza10.htm

Most Świętokrzyski http://www.ga.com.pl/warsza92.htm (autor Fin)

Muzeum Powstania Warszawskiego http://www.ga.com.pl/warsza111.htm

Pałac Kultury i Nauki http://www.ga.com.pl/warsza37.htm

Płac Piłsudskiego http://www.ga.com.pl/warsz155.htm

Powązki http://um.warszawa.pl/v_syrenka/perelki/?mi_id=177&dz_id=17

Pravoslavný kostel na Praze http://www.ga.com.pl/wpraga7.htm

Prezidentský palác http://www.ga.com.pl/warszaw6.htm

Uniwersytet Warszawski http://www.ga.com.pl/warsza39.htm

Wilanów http://www.ga.com.pl/wilanow1.htm

 

Průvodce Varšavou:

Oficiální stránky Varšavy http://um.warszawa.pl/index.php

Virtuální průvodce Varšavou (informace a fotografie) http://um.warszawa.pl/v_syrenka/perelki/

Mapa Varšavy http://um.warszawa.pl/mapa/

Šedesáté výročí varšavského povstání http://um.warszawa.pl/v_syrenka/godzina_w/

Varšava a papež http://um.warszawa.pl/v_syrenka/papiez/

Průvodce Varšavou (restaurace, kluby…) http://www.ewarszawa.com/

 

Kultura:

České centrum ve Varšavě http://www.czechcentres.cz/warsaw/novinky.asp

Kulturní přehled http://www.kulturalna.warszawa.pl/

Stránky BUW http://www.buw.uw.edu.pl/

 

Divadla:

Polská filharmonie http://www.filharmonia.pl/

Teatr Adekwatny http://teatr.adekwatny.pl/

Teatr Akt http://www.teatrakt.pl/

Teatr Druga Strefa http://www.teatr2strefa.com/

Teatr Narodowy http://www.narodowy.pl/

Teatr Wielki – Opera Narodowa http://www.teatrwielki.pl/

Teatr Współczesny http://www.wspolczesny.pl/

Teatr Żydowski http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 

Festivaly:

Letní Jazz Festival ve Varšavě http://www.adamiakjazz.pl/

Letní festival Sztuki ulicy http://www.sztukaulicy.pl/

 

Galerie:

Centrum současného umění http://www.csw.art.pl/

Galeria Foksal http://www.galeriafoksal.pl/

Galerie Zacheta http://www.zacheta.art.pl/

  

Muzea:

Muzeum Azji i Pacyfiku http://www.muzeumazji.pl/

Muzeum Chopina http://www.tifc.chopin.pl/

Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II http://www.muzeummalarstwa.pl/

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza http://www.muzeumliteratury.pl/

Muzeum Łazienki Królewskie http://www.lazienki-krolewskie.pl/

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie http://www.ptchem.lodz.pl/pl/muzeum.html

Muzeum Narodowe we Warszawie http://www.mnw.art.pl/

Muzeum Niepodległości http://www.muzeumniepodleglosci.art.pl/index.php?strona=muzeum_x_pawilonu

Muzeum plakátu ve Wilanowie (součást NM) http://www.postermuseum.pl/

Muzeum Powstania Warszawskiego http://www.1944.pl/

Muzeum Warszawy http://www.mhw.pl/mhw/homepl.jsp?place=Menu01&news_cat_id=47&layout=0&lang=pl

Muzeum Wojska Polskiego http://www.muzeumwp.pl/

Muzeum Żydowskie http://www.jewishmuseum.org.pl/start.html

PKIN http://www.pkin.pl/

Wilanów http://www.wilanow-palac.art.pl/

Zamek Królewski http://www.zamek-krolewski.pl/

 

Restaurace:

Restaurace http://www.restauracje.com.pl/

Nejlepší zmrzlina http://www.grycan.pl/indexflash.htm

Nejlepší čokoláda http://www.wedelpijalnie.pl/

Několik restaurací s tradiční polskou kuchyní http://www.chlopskiejadlo.pl/, http://www.kamienneschodki.pl/, http://www.restauracjadompolski.pl/

Horalské speciality http://www.karpielowka.com.pl/

Polská a židovská kuchyně http://republika.pl/podsamsonem/

Pirožky http://www.krokiecik.pl/, http://www.pierogarnia.pl/, http://www.pierogarnianabednarskiej.pl/, http://www.pierrogeria.pl/

Výborné sushi http://www.sushibar.pl/

 

Obchody:

Galerie Centrum http://www.galeriacentrum.com/

Galeria Mokotów http://www.galeriamokotow.pl/

Nákupní centrum Arkadia http://www.arkadia.com.pl/

 

Knihkupectví:

Empik http://www.empik.com/index.jsp

Traffic Club http://www.traffic-club.pl/

Wysylkowa (též internetové knihkupectví) http://www.ksiegarnia.wysylkowa.pl/Merlin

 

Obecné:

Časopis Midrasz http://www.midrasz.pl/new/midrasz/

Stránky o polských památkách (seznam muzeí, galerií atd.) http://www.lokomobila.home.pl/zabytki/index1.html

Stránky o památkách http://www.sztuka.net.pl/palio/html.run?_Instance=www.sztuka.net.pl&_PageID=444&_CheckSum=-1646618939

Stránky o polské kultuře http://www.culture.pl/pl/culture/

Zamek Królewski na Wawelu http://www.wawel.krakow.pl/

Muzeum Narodowe, Wrocław http://www.mnwr.art.pl/ramka.html

 

Historie:

Časopis Mówią Wieki http://www.mowiawieki.pl/artykul.html?id_artykul=230

O událostech v Poznani roku 1956 http://www.1956.pl/

Fundacja im. Mojzesza Szorra (Lauder Foundation) http://www.schorr.edu.pl/new/

Getto Warszawskie http://warszawa.getto.pl/pl/site/

Centrum pro výzkum holocaustu http://www.holocaustresearch.pl/

Centrum im. Anielewicza, UW http://www.centrum-anielewicza.uw.edu.pl/

Portal społeczności żydowskiej w Polsce http://test.jewish.org.pl/index.php

Stránky varšavské židovské obce http://warszawa.jewish.org.pl/index.html

Forum Żydów Polskich http://fzp.jewish.org.pl/

Varšavský Festival filmů s židovskou tematikou http://www.strehlau.hbz.pl/

Zespół Tańca Izraelskiego http://snunit.jewish.org.pl/

http://www.hatikvah.pl/index.php

Stránky o Izraeli http://www.izrael.badacz.org/

Galicja Jewish Museum http://www.galiciajewishmuseum.org/

Shalom, americko-polsko-izraelská nadace http://www.shalom.org.pl/

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera http://shalom.org.pl/index.php?mid=97

Centrum Kultury Jidysz http://www.shalom.org.pl/index.htm

Wydawnictwo Austeria http://www.austeria.pl/

Židovská obec v Lodži http://www.jewishlodz.org.pl/

Židovská obec v Gdaňsku http://gdansk.jewish.org.pl/

Społeczność Żydowska w Poznaniu i Wielkopolsce http://www.synagoga.org.pl/index.php

Towarzystwo Kultury Żydowskiej Beit Warszawa http://www.beit-warszawa.org.pl/

Słownik polsko-hebrajski http://portalwiedzy.onet.pl/tlumacz.html

Chór Żydowski CLIL http://www.clil.pl/index800.html

Festival židovské kultury v Krakowie http://www.jewishfestival.pl/

Festival Simcha, Wrocław http://www.simcha.art.pl/

Centrum Kultury Żydowskiej http://www.judaica.pl/

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu http://www.ajcf.pl/

Knihkupectví Jarden http://www.jarden.pl/

Historie Židů v Polsku http://www.historiazydow.edu.pl/index_pl.html

Stránky o židovské kultuře http://www.zydzipolscy.pl/

Polska Unia Studentów Żydowskich http://pusz.org/main/

Kazimierz http://kazimierz.zaprasza.net/

Košer obchod ve Varšavě http://www.kosher.pl/

Další odkazy http://fzp.jewish.org.pl/linki.html

 

Muzeum v Osvětimi spolupracuje s muzeem v New Yorku

http://test.jewish.org.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=345&mode=thread&order=0&thold=0

 

24. 10. 2006

zpět

Polský institut
Studentská rada
Stránky jsou provozovány
za finanční podpory Studentské rady
Studentského fondu FF UK
a Polského institutu.

Stránky vznikly za finanční podpory
Semináře středoevropských studií
ÚSVS FF UK. Všechna práva vyhrazena.
Programátor: © Marekzprahy 2006
Grafik: © Faxim 2006
Celkem 1146680 návštěv, dnes zatím 74 (4 online).